Největší japonská automobilka Toyota Motor v příštích pěti letech investuje ve Spojených státech deset miliard dolarů (256 miliard korun), tedy stejnou částku, jako v uplynulých pěti letech. Oznámil to v pondělí šéf severoamerické divize podniku Jim Lentz na detroitském autosalonu. Toyota se minulý týden stala terčem kritiky budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa kvůli plánům na výstavbu továrny v Mexiku.

Lentz prohlásil, že chystané investice v USA nejsou reakcí na Trumpovu kritiku, ale součást podnikatelské strategie podniku pro USA. Toyota nyní v USA provozuje deset závodů. Firma minulý týden upozornila, že nová továrna v Mexiku nebude mít žádný vliv na výrobu ani na pracovní místa ve Spojených státech.

Trumpův tlak již ke zrušení plánu na výstavbu nové továrny v Mexiku přiměl americkou automobilku Ford Motor. Budoucí prezident USA minulý týden kvůli výrobě v Mexiku kritizoval rovněž největší americkou automobilku General Motors.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru