Nezaměstnanost v Česku v prosinci klesla na 5,2 procenta z hodnoty 6,2 procenta na konci roku 2015. Uchazečů o práci bylo v Česku 381 tisíc, což je nejnižší prosincová hodnota od roku 2008.

Nezaměstnanost během celého loňského roku v meziročním srovnání setrvale klesala a naopak rostl počet volných pracovních míst. "Situace na trhu práce se tedy, díky rostoucí ekonomice, dostala na hodnoty před hospodářskou krizí," řekla generální ředitelka Úřadu práce Kateřina Sadílková.

Oproti listopadu nicméně počet lidí bez práce vzrostl o 18 600. Podle Sadílkové je důvodem zejména postupné ukončování sezonních prací. Na Úřady práce se hlásili také lidé, jimž v prosinci vypršely pracovní smlouvy na dobu určitou, nebo živnostníci, kteří ukončili činnost.

Podle hlavního ekonoma UniCredit Banka Pavla Sobíška nicméně prosinec potvrdil dobrou kondici trhu práce viditelnou už delší dobu. "Zvýšení počtu nezaměstnaných před koncem roku je výsledkem pouhého ukončování sezónních prací. Růst počtu lidí bez práce proti listopadu o méně než 20 tisíc byl k vidění naposledy před deseti lety a od začátku milénia se vyskytl teprve třikrát," řekl Sobíšek

Nezaměstnanost v prosinci
Zdroj: Úřad práce

Počet volných pracovních míst vzrostl meziročně o 30 tisíc na zhruba 132 tisíc, to je nejvyšší prosincová hodnota od roku 2007.

"Pokračující příznivý vývoj ekonomiky bude nezaměstnanost snižovat i v letošním roce. Vzhledem k její velmi nízké úrovni a nedostatku vhodné pracovní síly však bude její pokles ve srovnání s předchozími roky pomalejší a její průměrnou výši očekáváme na úrovni 5,2 procenta," odhaduje hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.

Podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka se míra nezaměstnanosti udrží nad hladinou pěti procent i v lednu a únoru. “Už v březnu je ale možné předpokládat její návrat zpět pod pět procent. Vzhledem k pokračujícímu ekonomickému růstu lze i v roce 2017 očekávat další snižování nezaměstnanosti, které však již nebude tak rychlé jako v předchozích dvou letech,” řekl Novák.

"Nedostatek pracovní síly spolu se slušným ekonomickým růstem bude nadále udržovat vysoký růst mezd. Ve třetím čtvrtletí loňského roku se mzdy nominálně zvýšily o 4,5 procenta meziročně. V letošním roce očekáváme ještě o něco silnější hodnoty," dodává Viktor Zeisel, ekonom Komerční banky. Na druhou stranu reálný růst mezd bude zřejmě letos nižší než v roce 2016, a to kvůli rostoucím cenám. Naposledy v listopadu inflace vzrostla na 1,5 procenta a prosincová čísla budou představena v úterý.

Míra nezaměstnanosti blížící se historickým minimům by podle hlavního ekonoma Patria Finance Jana Bureše mohla v kombinaci s rostoucí inflací vyvíjet větší tlak na dřívější ukončení kurzového závazku ČNB. "I nadále počítáme s ukončením intervencí ve třetím čtvrtletí tohoto roku.Ve světle silnější inflace a dobrých zpráv z trhu práce ale nelze vyloučit ani dřívější exit - a to už ve druhém čtvrtletí," řekl Bureš. Sama centrální banka označuje za pravděpodobný termín ukončení umělého oslabování koruny polovinu letošního roku.

Z jednotlivých krajů byla v prosinci nejnižší nezaměstnanost v Praze, a to 3,4 procenta, předstihla tak Plzeňský kraj, kde byla nejnižší v předchozích měsících. Naopak nejvyšší nezaměstnanost zůstala v Ústeckém kraji, a to 7,8 procenta.

Z okresů byla nejnižší nezaměstnanost tradičně v Praze-východ a Rychnově nad Kněžnou, a to shodně 1,8 procenta. Následuje Mladoboleslavsko s 2,7 procenta. Nejvyšší míru nezaměstnanosti zaznamenal úřad v okresech Karviná (10,3 procenta), Most (10,1 procenta) a Bruntál (9,5 procenta). Nezaměstnanost klesla v prosinci ve třech regionech, a to v Praze, Mostě a Karviné, naopak v 74 okresech nezaměstnanost vzrostla.

Na jedno volné pracovní místo připadá v současné době 2,9 uchazeče. Největší nápor je na Karvinsku, kde je na jedno místo 15,9 uchazeče.

Zaměstnavatelé měli v prosinci největší zájem o pomocné pracovníky ve výrobě, řidiče nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel, dělníky v oblasti výstavby budov, kuchaře, pracovníky v oblasti ochrany a ostrahy, montážní dělníky, uklízeče, svářeče, řezače plamenem a páječe, obsluhu vysokozdvižných vozíků a skladníky nebo nástrojáře.

Nízká nezaměstanost je v celé eurozóně

V eurozóně zůstala míra nezaměstnanosti v listopadu na 9,8 procenta, minimu za sedm let. Na více než sedmileté minimum 8,3 procenta klesl tento ukazatel v celé Evropské unii. Uvedl evropský statistický úřad Eurostat.

Před měsícem Eurostat sdělil, že míra nezaměstnanosti v celé EU klesla na 8,3 procenta už v říjnu, dnes ale upřesnil, že tehdy ještě byla na 8,4 procenta. V listopadu 2015 byla míra nezaměstnanosti v EU na devíti procentech a v eurozóně na 10,5 procenta.

V celé EU bylo v listopadu registrováno 20,429 milionu nezaměstnaných, z toho 15,898 milionu připadalo na eurozónu. Proti říjnu počet nezaměstnaných v EU klesl o 41 tisíc a v eurozóně o 15 tisíc.

Česká republika měla při 3,7 procenta (hodnoty udávané Úřadem práce a statistickými úřady se liší) nadále nejnižší míru nezaměstnanosti v celé EU, za ní bylo Německo se 4,1 procenta. Nejvyšší byla nezaměstnanost v Řecku a ve Španělsku, dvouciferná byla ještě na Kypru, v Itálii, Chorvatsku a Portugalsku.