České stavebnictví loni v listopadu zpomalilo meziroční pokles na 2,3 procenta z říjnových 8,5 procenta. Stavební úřady vydaly v listopadu více povolení a meziročně bylo dokončeno i zahájeno více bytů. Produkce v pozemním stavitelství vzrostla, v inženýrském naopak klesla. Informoval o tom Český statistický úřad.

Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů se stavební produkce snížila o 3,5 procenta. Loňský listopad měl ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o jeden pracovní den více. Meziměsíčně stavební produkce očištěná od sezonních vlivů v listopadu stoupla o 2,9 procenta.

V pozemním stavitelství vzrostla produkce v listopadu meziročně o osm procent, v inženýrském se snížila o 17,7 procenta.

Stavebních povolení vydaly úřady proti předloňskému listopadu o 5,7 procenta více, bylo jich 7342. "Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 23 miliard korun a ve srovnání se stejným obdobím roku 2015 se zvýšila o 18,3 procenta," uvedli statistici.

Bytů se začalo stavět meziročně o 33,8 procenta více, a to celkem 2 677. V rodinných domech jejich počet stoupl o necelou pětinu, v bytových domech o téměř sto procent.

Dokončených bytů bylo v listopadu o 9,3 procenta více, celkem 2 574. Počet dokončených bytů v rodinných domech mírně klesl, v bytových domech se zvýšil o 16,9 procenta.

Pracovníků ve stavebnictví v podnicích s 50 a více zaměstnanci v listopadu ubylo o 3,3 procenta. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců meziročně vzrostla o 4,5 procenta a činila 38 574 korun.

Průmyslová výroba vzrostla  o sedm procent

Průmyslová výroba se po říjnovém překvapivém poklesu vrátila v listopadu minulého roku k růstu, meziročně si polepšila o sedm procent. Nejvíce se na tom podílela produkce motorových vozidel, pryžových a plastových výrobků a výroba a rozvod energií. Tržby vzrostly o 7,8 procenta, hodnota nových zakázek se pak zvýšila o 10,7 procenta. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad.

Výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů rostla o 15,4 procenta, výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu o 5,4 procenta a produkce výrobků z pryže a plastu o 9,7 procenta. Proti listopadu 2015 se naopak snížila výroba ostatních dopravních prostředků, a to o 18,9 procenta. Těžba a dobývání klesly o 6,7 procenta a produkce základních farmaceutických výrobků a přípravků o 8,5 procenta.

Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů průmyslová produkce meziročně rostla o 4,5 procenta. Listopad 2016 měl ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o jeden pracovní den více. Meziměsíčně byla průmyslová výroba po očištění od sezonních vlivů vyšší o 1,7 procenta.

Tržby z přímého vývozu se průmyslovým podnikům v listopadu zvýšily o 8,6 procenta. Domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, vzrostly o 6,8 procenta.

Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 12,7 procenta, zatímco tuzemské nové zakázky vzrostly o sedm procent. K růstu nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení a produkce kovových konstrukcí a kovodělných výrobků.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru