Výrobce elektromobilů Tesla Motors zahájil sériovou výrobu lithium-iontových bateriových článků ve své dlouho připravované "gigatovárně" v americké Nevadě. Automobilka to oznámila ve středu. Tesla si od své nové továrny slibuje snížení ceny baterií až o 30 procent.

Tesla Model X v recenzi

Hospodářské noviny otestovaly SUV Tesly Model X. Elektromobil se ukázal jako splněný sen, ale cena vozu je pro většinu zájemců jednoduše nedosažitelná. Více se dočtete ZDE.

Tesla Model X

Bateriové články, které Tesla vyvinula se svým dlouholetým partnerem, japonským Panasonicem, bude automobilka nejdříve využívat ve svých zařízeních pro ukládání elektrické energie Powerwall 2 a Powerpack 2.

Baterie poté zamíří i do připravovaných vozů Model 3 pro masový trh, pro které začne továrna vyrábět v druhém čtvrtletí letošního roku.

Jméno gigatovárna vychází z plánované roční produkce baterií s celkovou kapacitou 35 gigawatthodin. Na tuto úroveň výroby se má podle prohlášení Tesly továrna dostat v roce 2018. Až továrna poběží naplno, měla by zaměstnat 6500 pracovníků a pomoci vytvořit dalších 20 až 30 tisíc pracovních míst v regionu.

V současnosti otevřela jen první část továrny. Tesla bude postupně dostavovat další segmenty budovy.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru