Podnikatelská aktivita v eurozóně v prosinci rostla nejrychlejším tempem za pět a půl roku. Poptávku po zboží i službách totiž podpořil slabší kurz eura. Vyplývá to z výsledků průzkumu společnosti IHS Markit mezi nákupními manažery.

Index aktivity stoupl na 54,4 bodu z listopadových 53,9 bodu. Dostal se tak na nejvyšší úroveň od května 2011. Pokud se index nachází nad padesátibodovou hranicí, signalizuje růst aktivity, napsala agentura Reuters.

"Výrobci a v menší míře i sektor služeb těží ze slabšího eura, které podporuje export zboží a povzbuzuje zahraniční poptávku po službách, například v oblasti cestovního ruchu," uvedl ekonom společnosti IHS Market Chris Williamson.

Poptávka rostla i navzdory tomu, že firmy v eurozóně podle průzkumu zvyšovaly ceny nejprudším tempem od července 2011. Údaje jsou příznivou zprávou pro Evropskou centrální banku (ECB), která se snaží podporovat hospodářský růst a inflaci v eurozóně pomocí mimořádně nízkých úrokových sazeb a rozsáhlých nákupů dluhopisů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru