Americká automobilka Ford Motor zruší plán na výstavbu továrny v Mexiku za 1,6 miliardy dolarů (41,6 miliardy korun). Firma v úterý uvedla, že místo toho investuje 700 milionů dolarů do své továrny v americkém státě Michigan. Investiční plány Fordu v Mexiku se dříve staly terčem ostré kritiky ze strany budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Akcie Fordu po oznámení záměru zpevnily o více než tři procenta, zatímco kurz mexického pesa se propadl na nejnižší úroveň za posledních sedm týdnů, na 20,93 za dolar.

Automobilka o plánech na výstavbu mexického závodu informovala začátkem května. Trump tehdy její rozhodnutí označil za "naprostou ostudu" a pohrozil Fordu vysokými dovozními cly. "Pokud budu prezidentem, takové směšné transakce, které likvidují pracovní místa (v USA), se nebudou dít," uvedl tehdy. V prezidentských volbách Trump v listopadu porazil svou soupeřku Hillary Clintonovou, v Bílém domě tak 20. ledna vystřídá Baracka Obamu.

Ford v úterý uvedl, že v rámci rozšiřování nabídky elektromobilů a hybridních vozů investuje 700 milionů dolarů (přes 18 miliard korun) do své továrny v americkém státě Michigan. V závodu by tak mělo vzniknout zhruba 700 nových pracovních míst.

Generální ředitel automobilky Mark Fields upozornil, že zrušení plánů na výstavbu továrny v Mexiku souvisí zejména s nedostatečnou poptávkou po malých automobilech. Poukázal také na potřebu plně využít výrobní kapacity v již existujících závodech. Podle mluvčího firmy ovlivnily rozhodnutí rovněž Trumpovy politické plány, například na snižování daní a omezování regulace v USA. Výkonný předseda automobilky Bill Ford uvedl, že s Trumpem mluvil a o rozhodnutí ho informoval.

Kritice se nevyhnula ani další automobilka

Trump rovněž pohrozil největší americké automobilce General Motors (GM), že uvalí vysoké clo na dovoz jejích vozů Chevrolet Cruze vyráběných v Mexiku. Firma v reakci na Trumpova slova uvedla, že drtivou většinu vozů Chevrolet Cruze určených pro americký trh vyrábí ve Spojených státech.

"General Motors posílá v Mexiku vyráběný model Chevy Cruze prodejcům v USA přes hranice bez poplatku. Buď budete vyrábět v USA, nebo budete na hranicích platit vysoký poplatek," napsal Trump na svém twitterovém účtu.

Automobilka GM uvedla, že všechny sedany Chevrolet Cruze prodávané v USA vyrábí v montážní továrně ve městě Lordstown v americkém státě Ohio. Z Mexika firma podle svého mluvčího dováží pouze hatchbackovou verzi, která má na celkovém prodeji tohoto modelu jen malý podíl, uvedla agentura AP.

V loňském roce General Motors podle svých údajů prodal v USA kolem 190 tisíc vozů Cruze, z toho zhruba 185 500 sedanů vyrobených v Lordstownu a 4500 hatchbacků vyrobených v Mexiku. Vedení odborového svazu UAW v továrně v Lordstownu uvedlo, že proti výrobě hatchbacků Cruze v Mexiku nemá námitky. Odboráři rovněž upozornili, že jejich továrna není na tuto výrobu vybavena.

Trump během své předvolební kampaně zdůrazňoval potřebu chránit americký průmysl před odlivem pracovních míst do zahraničí.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru