Londýnská akciová burza (LSE) se dohodla na prodeji své francouzské clearingové firmy LCH Clearnet evropské burzovní skupině Euronext za 510 milionů eur (13,8 miliardy korun). LSE to uvedla v úterním sdělení. Londýnský operátor si tím chce zajistit souhlas Evropské komise s plánem fúze s německou burzovní společností Deutsche Börse. Z tohoto spojení má vzejít největší provozovatel trhů s cennými papíry na světě podle objemu tržeb.

Komise zahájila vyšetřování plánu fúze v září a zmínila se zejména o riziku omezení konkurence v clearingu, tedy vypořádání a zúčtování burzovních obchodů.

Rozhodnout o fúzi má komise do 13. března.

Obě společnosti se na vzájemném spojení v hodnotě asi 28 miliard dolarů (675 miliard korun) dohodly loni v březnu. Oba podniky očekávaly, že jejich plán se stane předmětem vyšetřování Bruselu, a předpokládalo se, že nabídnou komisi určité ústupky.

Komise ve svých dokumentech k vyšetřování nenaznačila, zda by jí prodej LCH Clearnet stačil. Jeden z informovaných zdrojů agentury Reuters uvedl, že podle jeho informací to Bruselu stačit nebude. Podle něj bude muset LSE prodat i provozovatele milánské burzy Borsa Italiana, další zdroj ale řekl, že o této možnosti se v této chvíli nejedná. LSE své krátké sdělení dál nekomentovala a Deutsche Börse se k němu nevyjádřila.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru