Londýnská akciová burza (LSE) se dohodla na prodeji své francouzské clearingové firmy LCH Clearnet evropské burzovní skupině Euronext za 510 milionů eur (13,8 miliardy korun). LSE to uvedla v úterním sdělení. Londýnský operátor si tím chce zajistit souhlas Evropské komise s plánem fúze s německou burzovní společností Deutsche Börse. Z tohoto spojení má vzejít největší provozovatel trhů s cennými papíry na světě podle objemu tržeb.

Komise zahájila vyšetřování plánu fúze v září a zmínila se zejména o riziku omezení konkurence v clearingu, tedy vypořádání a zúčtování burzovních obchodů.

Rozhodnout o fúzi má komise do 13. března.

Obě společnosti se na vzájemném spojení v hodnotě asi 28 miliard dolarů (675 miliard korun) dohodly loni v březnu. Oba podniky očekávaly, že jejich plán se stane předmětem vyšetřování Bruselu, a předpokládalo se, že nabídnou komisi určité ústupky.

Komise ve svých dokumentech k vyšetřování nenaznačila, zda by jí prodej LCH Clearnet stačil. Jeden z informovaných zdrojů agentury Reuters uvedl, že podle jeho informací to Bruselu stačit nebude. Podle něj bude muset LSE prodat i provozovatele milánské burzy Borsa Italiana, další zdroj ale řekl, že o této možnosti se v této chvíli nejedná. LSE své krátké sdělení dál nekomentovala a Deutsche Börse se k němu nevyjádřila.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru