Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu se v prosinci více než zdvojnásobilo na 1,7 procenta, zatímco v listopadu růst činil 0,7 procenta. Inflace se tak dostala na nejvyšší úroveň od července 2013. Vyplývá to z předběžných údajů harmonizovaných s metodikou Evropské unie, které v úterý zveřejnil německý statistický úřad.

Inflaci tlačily vzhůru zejména vyšší ceny energií a potravin.

Čerstvé údaje tak poskytují odpůrcům mimořádně uvolněné měnové politiky Evropské centrální banky (ECB) silnější argumenty pro ukončení programu nákupu dluhopisů, kterým se banka snaží podpořit inflaci a hospodářský růst v eurozóně. "Tento nárůst inflace je jasným signálem pro opuštění expanzivní měnové politiky," uvedl šéf mnichovského ekonomického institutu Ifo Clemens Fuest. "Pokud se tyto údaje potvrdí v celé eurozóně, ECB by měla ukončit program nákupu dluhopisů v březnu 2017," dodal.

Mezi kritiky uvolněné měnové politiky ECB, která zahrnuje i nulovou základní úrokovou sazbu, patří šéf německé centrální banky Jens Weidmann i mnozí němečtí politici. "Politika nulových úrokových sazeb ve spojení s rostoucí inflací je pro německé střadatele ničivá," uvedl bavorský ministr financí Markus Söder.

ECB začátkem prosince prodloužila program nákupů dluhopisů o devět měsíců, což znamená do konce příštího roku. Zároveň ale rozhodla, že od dubna sníží měsíční objem těchto nákupů na 60 miliard eur (1,6 bilionu korun) ze současných 80 miliard eur.

Prosincový růst spotřebitelských cen v Německu překonal očekávání analytiků, kteří jeho tempo v anketě agentury Reuters odhadovali v průměru na 1,3 procenta.

Cílem ECB je, aby se meziroční inflace v eurozóně pohybovala těsně pod dvěma procenty.

Německo je největší ekonomikou eurozóny. Rychlý odhad prosincového vývoje inflace za celou eurozónu zveřejní statistický úřad Eurostat ve středu.

V listopadu meziroční růst spotřebitelských cen v zemích používajících euro zrychlil na 0,6 procenta z říjnového tempa 0,5 procenta.

Podle německé metodiky výpočtu se spotřebitelské ceny v Německu v prosinci meziročně zvýšily rovněž o 1,7 procenta po listopadovém nárůstu o 0,8 procenta. Ceny energií a potravin stouply shodně o 2,5 procenta.

Ekonom Michael Holstein ze společnosti DZ Bank uvedl, že z inflace vyprchává vliv dřívějšího prudkého poklesu cen ropy. Inflace v Německu se tak podle něj během příštích měsíců pravděpodobně dostane na cílovou úroveň ECB.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru