Aktivita ve zpracovatelském sektoru eurozóny v prosinci dosáhla nejrychlejšího tempa růstu za posledních pět let. Příliv nových zakázek zrychlil, ačkoliv firmy zvyšovaly ceny nejvýrazněji za stejné období. Vyplývá to z výsledků průzkumu společnosti IHS Markit mezi nákupními manažery.

Údaje jsou příznivou zprávou pro Evropskou centrální banku (ECB), která se prostřednictvím mimořádně uvolněné měnové politiky snaží podpořit hospodářský růst i inflaci v eurozóně.

Index aktivity ve zpracovatelském sektoru, který je považován za dobrý indikátor celkového hospodářského růstu, v prosinci stoupl na 54,9 bodu z listopadových 53,7 bodu.

Dostal se tak na nejvyšší úroveň od dubna 2011. Pokud se index nachází nad padesátibodovou hranicí, signalizuje růst podnikatelské aktivity.

"Výrobci v eurozóně vstupují do roku 2017 na solidním základě, když rok 2016 zakončili růstem produkce," komentuje pondělní údaje Chris Williamson, ekonom ze společnosti IHS Markit.

"Vedoucí činitelé budou výhledem na růst výrobního sektoru, který provází tlak na růst cen, nepochybně potěšeni," dodává.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru