Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v prosinci zlepšily. Index PMI stoupl z listopadových 52,2 bodu na 53,8 bodu v prosinci, uvedla v pondělí společnost Markit Economics. Index se tak dostal na nejvyšší hodnotu za posledních devět měsíců.

Úroveň 50 bodů je předělem mezi růstem a poklesem. Index sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek od dodavatelů a zásoby. K růstu indexu v prosinci přispěly všechny složky indexu. Předloni v prosinci byl index 55,6 bodu. Loňský průměr indexu byl 53 bodů a dlouhodobě je 52,9 bodu.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Index se tak vrací ke slušným hodnotám z první poloviny předešlého roku, a vydává se tak stejným směrem jako německé indikátory důvěry, které v posledním měsíci loňského roku také posílily," komentoval ekonom Komerční banky Viktor Zeisel.

Prosincová data mimo jiné poukázala na zesílení cenových tlaků v české výrobě. Tempo inflace cen vstupů bylo nejvyšší od loňského června a nad dlouhodobým průměrem průzkumu. Podobně i ceny, které si výrobci účtují za své zboží, vzrostly nejrychleji za rok a půl. Zaměstnanost ve zpracovatelském sektoru se pak během prosince zvýšila již rekordní 44. měsíc v řadě.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru