Domácnosti ke konci listopadu dlužily bankám přes 1,420 bilionu korun, což je zhruba o 11 miliard korun více než v říjnu. Meziročně byly dluhy domácností vyšší téměř o 99 miliard korun. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnila Česká národní banka. Vzrostla i zadluženost podniků.

Firmy na konci listopadu dlužily bankám necelých 1,233 bilionu korun, oproti říjnu zhruba o osm miliard korun více. Před rokem podniky bankám dlužily přes 1,127 bilionu korun.

"Rostoucí zadlužení firem potvrzuje jejich růstové ambice a důvěru v příznivý vývoj," komentoval čísla vedoucí oddělení auditorských služeb PwC ČR Marek Richter. Dodal ale, že české podniky mají zpravidla dostatek hotovosti a spoléhají se především na vlastní kapitál, i když by za současné úrovně nízkých úrokových sazeb mohly poměrně výhodně vydělávat na půjčeném kapitálu. "Pro banky je tak velmi obtížné získávat klienty z řad podnikového sektoru," poznamenal.

Pokračující růst dluhu českých domácností lze podle Richtera očekávat, dokud se bude dařit ekonomice, porostou mzdy a nezaměstnanost se bude držet na nízkých úrovních. Upozornil ale, že sazby hypoték našly v závěru roku své dno. "Následující měsíce ukážou to, jak se na nich plně projeví nová regulace a jak se k ní banky postaví. Významné finanční instituce již avizovaly nárůst sazeb. Zároveň rostou ceny nemovitostí, jejichž úvěrování je hlavním motorem růstu zadlužení českých domácností," uvedl Richter.

Domácnosti měly v listopadu na jednodenních vkladech u finančních institucí uloženo přes 1,720 bilionu korun, od října se objem vkladů zvýšil o 29 miliard. Meziročně byl vyšší o 220 miliard korun. Na účtech s výpovědní lhůtou měly domácnosti koncem listopadu uloženo necelých 236 miliard korun, tedy přibližně o 654 milionů méně než o měsíc dříve. Oproti loňskému říjnu tyto vklady klesly zhruba o 35 miliard korun.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Podnikům objem peněz na jednodenních vkladech stoupl na necelých 1,011 bilionu korun ze říjnových 976 miliard korun. Na vkladech s výpovědní lhůtou měly firmy uloženo necelých 11 miliard korun.

Centrální banka poskytuje statistiku každý měsíc v národním měnovém přehledu. Odvozuje se z bilancí měnových finančních institucí, které zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v Česku také fondy peněžního trhu, úvěrní a spotřební družstva.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru