Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu opět zdražily. Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 stoupla o 17 haléřů na 30,53 koruny za litr a cena nafty o 23 haléřů na 29,81 koruny. Ceny se zvyšují vytrvale od konce listopadu a drží se tak v posledních týdnech na nejvyšší úrovni od loňského podzimu. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny pohonných hmot sleduje. Podle analytiků by se trend zdražování měl na začátku ledna zpomalit či dokonce zastavit.

"Cena ropy na globálním trhu totiž v posledních dvou týdnech stagnuje a ani české koruna už tak výrazně neoslabuje vůči americkému dolaru," řekl analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak. Na přelomu roku podle něj ale ještě k růstu cen u tuzemských pump dojde. "V nejbližším týdnu předpokládáme zvýšení cen o zhruba deset haléřů," uvedl.

Podotkl, že během ledna bude trh s ropou čekat na informace o průběhu snižování produkce nejenom v zemích kartelu Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), ale i mimo něj. "Rychlé snížení těžby by vyvolalo růst cen ropy nad 60 dolarů ze současných 56 dolarů za barel," dodal.

Aktuální vlna nárůstu cen pohonných hmot v Česku zmírňuje také podle hlavního ekonoma finanční skupiny Roklen Lukáše Kovandy. "Světový trh s ropou znejišťují zejména dvě věci. Zaprvé, poměrně široce sdílená nedůvěra, opírající se o rozsáhlou historickou zkušenost, ohledně dodržení limitů těžby, na nichž se klíčové státy kartelu OPEC a Rusko dohodly během posledního čtvrtletí roku 2016. Druhý zdrojem nejistoty je pak míra tržní pružnosti břidličných těžařů zejména z USA," uvedl.

Nejdražší jsou pohonné hmoty nadále v Praze. Za benzin zaplatí řidiči v Praze v průměru 31,31 koruny za litr a za naftu 30,61 koruny. V žádném jiném regionu v republice se cena benzinu nedostala nad 31 korun a cena nafty je kromě Prahy nad 30 korunami jen ve čtyřech krajích.

Nejlevněji motoristé pořídí benzin v Pardubickém kraji, kde litr stojí 30,10 koruny. Nafta je nejlevnější v Moravskoslezském kraji s cenou 29,34 koruny.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru