Bývalý německý ministr hospodářství Karl Schiller kdysi trefně prohlásil, že cenová stabilita sice není vše, ale bez ní vše neznamená nic. A ano, měnová politika je tady, aby stabilizovala hodnoty transakcí v korunách, protože jinak dochází k nežádoucímu přerozdělování bohatství ve společnosti.

Když ČNB v listopadu 2013 zavedla kurzový závazek, byl to patrně nejjednodušší způsob, jak zabránit sklouznutí ekonomiky do spirály klesajících cen, která by vedla k růstu reálné hodnoty dluhu dlužníků a dalšímu propadu ekonomiky po již tak dlouho trvající recesi. Ekonomiku se opravdu podařilo nastartovat a korunové ceny a mzdy minimálně moc neklesaly, což by se bylo zcela určitě stalo, kdyby kurzový závazek zaveden nebyl. Současně se nějakou dobu ČNB dařilo udržovat finanční trhy v přesvědčení, že kurz koruny nebude mít po opuštění závazku důvod k posílení, a ČNB tudíž nemusela pro udržení kurzu nad hodnotou 27 Kč za euro fakticky provádět žádné intervence.

V článku se dále dozvíte

  • Česká centrální banka dokázala úspěšně vzbudit dojem, že dělá vše pro udržení cenové stability prostřednictvím inflačního cílení.
  • Ve skutečnosti se kurzový závazek vymyká její kontrole.
  • Vznikají tak značné a zbytečné ztráty pro celou společnost.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru