Italská vláda bude zřejmě muset na záchranu banky Monte dei Paschi di Siena vynaložit až 6,5 miliardy eur (175,6 miliardy korun). To je více, než se původně čekalo. S odvoláním na své zdroje to v úterý uvedla agentura Reuters. Evropská centrální banka (ECB) v pondělí oznámila, že Monte dei Paschi bude muset zvýšit kapitál o 8,8 miliardy eur místo dříve uváděných pěti miliard eur.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Třetí největší italská banka požádala minulý týden o státní podporu, protože se jí nepodařilo získat pět miliard eur od soukromých investorů, jak si naplánovala. V případě, že získá od vlády finanční injekci 6,5 miliardy eur, získá stát v bance podíl kolem 70 procent.

Zbývajících 2,3 miliardy eur by měla banka získat z přeměny podřízených dluhopisů ve vlastnictví institucionálních investorů na akcie, jak požadují nová pravidla EU. Ta mimo jiné určují, jak postupovat v případě bankovní krize.

Italská vláda minulý týden schválila vytvoření fondu v objemu 20 miliard eur (540 miliard korun) pro Monte dei Paschi i další banky, které se potýkají s nedostatkem kapitálu. Zdroj agentury Reuters z italského ministerstva financí v úterý uvedl, že fond bude stačit k pokrytí kapitálových potřeb všech bank, které mají potíže a které ministerstvo vede v patrnosti.

Monte dei Paschi požádala o preventivní rekapitalizaci, což je druh státního zásahu do banky, která má potíže, ale je stále solventní.

Monte dei Paschi je nejstarší bankou na světě, v posledních zátěžových testech letos v létě ale byla označena za nejslabší banku v Evropě. Monte dei Paschi se podobně jako další italské banky potýká s velkým objemem nesplácených úvěrů. Minulý týden banka upozornila, že by už do čtyř měsíců mohla vyčerpat veškerou svou hotovost. Do té doby se předpokládalo, že s hotovostí vystačí asi 11 měsíců.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru