Americký trh obytných nemovitostí ke konci roku výrazně roste a prodej nových domů se v listopadu zvyšoval nejrychleji za čtyři měsíce. Sdělilo to v pátek americké ministerstvo obchodu. Nakupující chtějí ještě využít nízkých sazeb hypotečních úroků, které se od prezidentských voleb výrazně zvyšují a v růstu budou zřejmě pokračovat.

Prodej nových rodinných domů se proti předešlému měsíci zvýšil o 5,2 procenta na celoročně přepočtené tempo 592 000. Ekonomové oslovení agenturou Reuters odhadovali růst na 2,1 procenta. V meziročním srovnání byl prodej domů vyšší o 16,5 procenta.

Po listopadovém zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA začaly výrazně růst nejen americké akcie a kurz dolaru, ale i výnosy státních dluhopisů, které jsou základním měřítkem dlouhodobých úrokových sazeb. To vede ke zvyšování hypotečních úroků a snaze o nákup nemovitostí ještě za relativně nízkých úvěrových nákladů.

Podle středečních údajů se prodej starších domů a bytů v USA v listopadu zvýšil na nejvyšší tempo za téměř deset let. Od voleb se průměrná sazba na 30letou hypotéku zvýšila o více než 0,70 procentního bodu na 4,30 procenta a dostala se nejvýše od dubna 2014. S předpokládaným zvyšováním úrokových sazeb centrální banky (Fed) a pravděpodobným růstem inflace čekají analytici další zdražování hypoték.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru