Udržet korunu slabší než 27 korun za euro dalo loni České národní bance nejvíce práce od zavedení intervencí v roce 2013. Na umělé oslabování měny, které provádí nákupem eur, musela ČNB jen za prvních deset měsíců roku vydat přes 350 miliard korun. Tedy téměř o polovinu více než loni. Oficiální data za listopad a prosinec zveřejní centrální banka až v roce 2017.

Českou měnu loni dostával pod tlak zejména zájem spekulantů sílící s tím, jak se blíží očekávaný termín ukončení intervencí. Bankovní rada ČNB nyní tvrdí, že bude korunu oslabovat nejméně do začátku druhého čtvrtletí letošního roku.

Jako pravděpodobný termín ukončení kurzového závazku pak vidí polovinu roku 2017. Spekulanti věří, že koruna po návratu do standardního režimu posílí, a oni tak svoje investice rychle zhodnotí.

V článku se dále dozvíte

  • V listopadu 2016 uplynuly tři roky od chvíle, kdy Česká národní banka začala uměle oslabovat českou měnu, na nákup eur od té doby vydala téměř 800 miliard korun.
  • Zatímco v roce 2014 nemusela být centrální banka na trhu aktivní vůbec, loni intervenovala s výjimkou března každý měsíc. Důvodem je zájem spekulantů o korunu.
  • Konec intervencí má přijít už letos, ČNB tvrdí, že se tak stane pravděpodobně v polovině roku. Pravděpodobnost jejich dalšího prodlužování je nízká a dál klesá s tím, jak se zvyšuje inflace.
  • Českou měnu proto čeká zásadní rok.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru