Německá bankovní jednička Deutsche Bank se dohodla s americkým ministerstvem spravedlnosti, že zaplatí 7,2 miliardy dolarů (zhruba 186 miliard korun) za urovnání sporu kolem hypotečních cenných papírů. Oznámila to v pátek banka. Ministerstvo po firmě původně požadovalo 14 miliard dolarů, tedy téměř dvojnásobek dohodnuté částky.

Dohoda o urovnání, jejíž konečná podoba ještě musí být schválena, podle agentury Reuters přináší bance určitou úlevu. Zářijová zpráva o požadavku na zaplacení 14 miliard dolarů vedla k prudkému poklesu ceny akcií banky a vyvolala obavy z širší krize v evropském bankovním sektoru. Po pátečním oznámení dohody zamířily akcie banky vzhůru a připisovaly si až čtyři procenta. Německá vláda dohodu přivítala, neposkytla však žádné další podrobnosti.

Deutsche Bank je jednou z řady finančních institucí, které americké úřady začaly vyšetřovat kvůli praktikám při prodeji hypotečních cenných papírů před vypuknutím světové finanční krize v roce 2007. Americká vláda banky viní z toho, že poskytovaly investorům zavádějící informace o kvalitě těchto cenných papírů.

Švýcaři zaplatí 5,3 miliard

Švýcarská Credit Suisse se dohodla s úřady ve Spojených státech, že za obdobný prohřešek jako Deutsche Bank zaplatí 5,3 miliardy dolarů (137 miliard korun). Akcie Credit Suisse díky dohodě posílily zhruba o dvě procenta. Zdroje agentury Reuters tento týden informovaly, že americké úřady po bance požadují až sedm miliard dolarů.

Ve čtvrtek americké ministerstvo spravedlnosti kvůli těmto obviněním zažalovalo britskou banku Barclays, vyšetřování stále čelí také americká banka Wells Fargo, britské banky Royal Bank of Scotland a HSBC a švýcarská UBS. Americké banky již v uplynulých třech letech za urovnání sporů kolem hypotečních cenných papírů zaplatily 46 miliard dolarů, napsala agentura Reuters.

Související