Polostátní českou elektrárenskou společnost ČEZ povede další čtyři roky Daniel Beneš. Rozhodlo o tom dvanáct členů její dozorčí rady, kterou řídí Václav Pačes. Generálním ředitelem a předsedou představenstva je Daniel Beneš již od roku 2011.

"Rozhodnutí je signálem, který potvrzuje směřování Skupiny ČEZ. Ta stojí před zásadními strategickými kroky," komentoval potvrzení Beneše předseda dozorčí rady Václav Pačes.

Podle Pačese je Beneš zkušený manažer, který rozumí fungování ČEZu i rizikům na tuzemském trhu a v rámci evropské energetické politiky. "ČEZ je objektivně v lepší kondici než srovnatelné evropské energetiky. Klíčovým předpokladem je pak zkušený a odborně zdatný management," odůvodnil potvrzení Beneše ve funkci.

Nižší ceny elektřiny a dividendy

Beneš přišel do ČEZ v roce 2004. Nejdříve řídil úsek nákupů, od roku 2006 šéfoval jedné z divizí a byl místopředsedou představenstva.

Za jeho vedení se v Evropě výrazně propadly ceny silové elektřiny, což má pro ČEZ nepříjemné ekonomické dopady a nutí ho vydávat na udržení výše dividend 40 korun na akcii stále větší část zisku. Stát, který vlastní téměř 70 procent akcií, očekává od energetické firmy hlavně pravidelné výplaty dividend. To si Beneš velmi dobře uvědomuje.

Loni měl ČEZ zisk 27,7 miliardy korun. Letošní valná hromada odsouhlasila vyplacení dividendy čtyřicet korun na akcii, což znamenalo pro akcionáře 21,5 miliardy. Český stát získal do rozpočtu 15 miliard korun.

Za tři čtvrtletí letošního roku společnosti meziročně klesl čistý zisk i tržby. Čistý zisk klesl o 11 procent na 14,7 miliardy korun, tržby o pět procent na 145,1 miliardy korun.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru