Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí rostla tempem 3,5 procenta ročně. To je nejrychlejší růst za poslední dva roky, uvedlo ve čtvrtek ve své konečné zprávě tamní ministerstvo obchodu. V předběžné zprávě úřad tempo růstu hrubého domácího produktu (HDP) odhadl na 3,2 procenta. Za silnějším růstem stály hlavně výdaje spotřebitelů, ale také například skokový nárůst vývozu sójových bobů.

Výsledek je zároveň lepší, než předpokládali analytici. Ti v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že tempo růstu HDP bude po zpřesnění dat vyšší pouze o desetinu procentního bodu.

Spotřebitelské výdaje, které se na výkonu americké ekonomiky podílejí asi dvěma třetinami, vzrostly o tři procenta. Předběžná zpráva počítala s růstem jen o 2,8 procenta. Výdaje za nebytovou výstavbu se zvýšily o 12 procent, což je nejrychlejší tempo od roku 2014.

Export vzrostl o deset procent, nejrychleji od čtvrtého čtvrtletí roku 2013. Způsobil to hlavně citelný nárůst vývozu sójových bobů, za kterým byla slabá sklizeň v Argentině a Brazílii.

Zpráva podle analytiků potvrzuje, že americká ekonomika stojí na pevných základech. To byl tento měsíc i jeden z hlavních důvodů, proč americká centrální banka (Fed) zvýšila své základní úrokové sazby. Přistoupila k tomu poprvé po roce a teprve podruhé za zhruba deset let.

Související