Státní dluh letos klesne o 60 miliard korun. Ministerstvo financí  navíc bude příští rok potřebovat na financování státního dluhu 290,6 miliardy korun, což je o 58,3 miliardy méně, než činil plán z loňského roku.

Státní dluh České republiky za letošní rok meziročně klesne o 60 miliard na 1,613 bilionu korun, řekl ministr financí Andrej Babiš. Loni byl dluh 1,673 bilionu korun. "Za dobu našeho vládnutí se státní dluh snížil o 70 miliard korun," dodal.

Ministerstvo také plánuje v roce 2017 na domácím trhu uskutečnit hrubou emisi střednědobých a dlouhodobých státních dluhopisů v celkové jmenovité hodnotě minimálně 150 miliard korun. "Pokud v průběhu roku 2017 dojde k neočekávané změně podmínek na trhu státních dluhopisů ČR, vyhrazuje si ministerstvo možnost nové dluhopisy nevydat," uvedlo ministerstvo financí s odkazem na zveřejněnou Strategii financování a řízení státního dluhu na rok 2017.

"Pro rok 2017 činí plánovaná potřeba financování 290,6 miliardy korun, avšak její realizovaná výše bude záviset především na skutečném hospodaření státního rozpočtu a výši uskutečněných výměnných operací státních dluhopisů v tomto roce," upozornilo MF. V případě lepšího hospodaření státního rozpočtu proti schválenému lze podle ministerstva očekávat pokles potřeby financování v absolutním i relativním vyjádření a její setrvání pod šesti procenty HDP v roce 2017.

V rámci financování počítá MF příští rok mimo jiné se schodkem státního rozpočtu 60 miliard korun, splátkou tří emisí korunových střednědobých a dlouhodobých státních dluhopisů vydaných v letech 2007, 2012 a 2015 v celkové hodnotě 207,9 miliardy korun, splátkou čtyř emisí spořicích státních dluhopisů za celkem 16,8 miliardy korun, refinancováním emisí státních pokladničních poukázek za 4,2 miliardy korun či zapojováním disponibilních peněz státní pokladny do krytí části potřeby financování v průběhu roku

Ministerstvo i nadále plánuje využívat příznivých tržních podmínek, kdy výnosy státních dluhopisů se zbytkovou dobou do splatnosti kratší než šest let dosahují záporných hodnot.

"Náš výhled předpokládá, že schodek státního rozpočtu bude menší (45 miliard korun), tím by celkové výpůjční potřeby měly dosáhnout asi 275 miliard korun," řekl analytik Komerční banky Marek Dřímal. Tuto sumu podle něj pokryje MF především prodeji státních dluhopisů. Domnívá se, že se MF bude snažit nabízet především dluhopisy s kratšími splatnostmi a koncentrovat co největší objem do prvních měsíců příštího roku, aby stát využil extrémně příznivé tržní podmínky (záporné výnosy).

Státní dluh v roce 2016 klesne
Údaj za letošní rok je výpočet analytiků Komerční banky. Zdroj dat: MF

Z výpočtů KB vyplývá, že se státní dluh ke konci roku 2016 sníží meziročně o 60 miliard na 1,613 bilionu korun, nejnižší hodnotu od roku 2011. Správnost výpočtů potvrdilo i ministerstvo financí. Důvodem je hlavně nižší výpůjční potřeba, tedy přebytek rozpočtu, a nikoliv schodek, což umožnilo MF snížit prodeje nového státního dluhu, a další zapojení přebytku likvidity státní pokladny (neboli opětovné čerpání zůstatků na účtech veřejných institucí). "V příštím roce se státní dluh mírně zvýší, a to asi o 25 miliard Kč," odhadl Dřímal.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru