Bankovní rada České národní banky bude pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz koruny poblíž hodnoty 27 korun za euro. Rada zároveň jednomyslně rozhodla ponechat úrokové sazby na historicky nejnižší úrovni 0,05 procenta. Informoval o tom ve čtvrtek mluvčí centrální banky Marek Zeman. Režim devizových intervencí centrální banky trvá přes tři roky, zahájila jej v listopadu 2013.

"Inflace se zvyšuje, nadále se však nachází pod naším dvouprocentním cílem. K udržitelnému plnění cíle, které je pro nás podmínkou pro návratu do standardního režimu měnové politiky dojde počínaje polovinou příštího roku," řekl guvernér centrální banky Jiří Rusnok.

Bankovní rada ČNB znovu zopakovala, že jako pravděpodobný termín ukončení intervencí vidí polovinu roku 2017. Zároveň uvedla, že kurzový závazek neukončí dříve než ve druhém čtvrtletí 2017. Listopadová prognóza centrální banky předpokládá konec intervenčního režimu rovněž v polovině roku 2017.

"Vánoční překvapení se tak ze strany ČNB nekoná," uvedl ekonom Komerční banky Viktor Zeisel. Navíc ČNB podle něj dostala dva předčasné vánoční dárky. Jedním je podle něho zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem, neboť to vedlo ke stahování kapitálu z rozvíjejících se trhů, což zmírnilo tlak na kurz koruny, a ČNB tak nemusela v listopadu a v prosinci zatím výrazněji intervenovat. "Navíc domácí inflace výrazně zrychlila a díky zdražování v restauracích po zavedení elektronické evidenci tržeb se dá očekávat, že ceny dále porostou," dodal.

ČNB nemusela do své měnové politiky promítnout ani rozhodnutí ECB, která na začátku prosince rozhodla prodloužit program nákupu aktiv až do konce roku 2017 s tím, že se objem programu od března sníží ze stávajících 80 miliard eur měsíčně na 60 miliard.

"Chování ECB na nás v zásadě dopad nemá. My jsme její rozhodnutí očekávali, dokonce jsme předpokládali, že bude pokračovat v programu nákupu aktiv pokračovat do konce 2017 ve stávající výši. Dopad na nás bych v tuto chvíli nepřeceňoval a nevidíme potřebu na to v naší politice reagovat," řekl Rusnok.

Bankovní rada ve čtvrtek zopakovala, že závazek ohledně kurzu koruny považuje za jednostranný. To znamená, že ČNB nepřipustí posílení kurzu na úrovně, které by už nebylo možné interpretovat jako "poblíž hladiny 27 korun za euro". Takovému posílení ČNB brání automatickými a potenciálně neomezenými intervencemi, tedy prodejem korun a nákupem cizích měn. Při oslabení koruny nad 27 korun za euro ČNB nechá kurz pohybovat podle nabídky a poptávky trhu.

Guvernér ČNB zároveň připustil, že bankovní rada diskutovala o možném zavedení záporných úrokových sazeb. "Zazněly menšinové názory na to, že bychom se nad jejich použitím v kontextu odcházení z kurzového režimu měli zamyslet," řekl Rusnok.

Podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče by debata bankovní rady ohledně pravděpodobného konce kurzového závazku měla dostat výraznější impuls na únorovém zasedání. "V únoru totiž ČNB bude mít hotovou čerstvou čtvrtletní makroekonomickou prognózu, která bude odrážet jak rostoucí inflaci v české ekonomice, tak posuny v měnové politice Evropské centrální banky," uvedl Jáč.

Devizové intervence spustila ČNB v listopadu 2013 kvůli obavě z deflace. Na trhu zpočátku centrální banka působila několik dnů a nakoupila devizy v hodnotě zhruba 200 miliard korun, tedy asi sedm miliard eur. Následně kurz nad 27 korunami za euro držel trh. Další intervence provedla centrální banka loni v červenci a pokračovala v nich v dalších měsících. Podle dostupných statistik celkem do konce letošního října intervenovala v objemu zhruba 798 miliard korun.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru