Italský parlament ve středu schválil požadavek vlády, aby si mohla vypůjčit až 20 miliard eur (zhruba 540 miliard korun) na podporu bankovního sektoru. Všeobecně se předpokládá, že vláda tento týden podnikne kroky k záchraně třetí největší italské banky Monte dei Paschi di Siena, informovala agentura Reuters.

Monte dei Paschi varovala, že by během čtyř měsíců mohla vyčerpat veškerou svou hotovost. Banka se snaží získat dodatečný kapitál od soukromých investorů, aby odvrátila potřebu státního zásahu. Ministr hospodářství Pier Carlo Padoan ve středu ujišťoval, že případná státní záchrana Monte dei Paschi by měla pouze omezený dopad na střadatele.

Banka, která se potýká s velkým objemem nesplácených úvěrů, potřebuje do konce letošního roku získat dodatečný kapitál v objemu pěti miliard eur. Evropská centrální banka (ECB) tento měsíc odmítla její žádost o poskytnutí více času na zvýšení kapitálu. Monte dei Paschi v červenci neprošla evropskými zátěžovými testy, v nichž byla označena za nejslabší evropskou banku.

Podle zdrojů agentury Reuters by vláda mohla část peněz schválených parlamentem využít rovněž na podporu několika dalších bank a na zajištění dostatečné likvidity v bankovním systému.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru