Švýcarský antimonopolní úřad vyměřil několika bankám z Evropy a ze Spojených států pokuty v celkové výši 99 milionů švýcarských franků (2,5 miliardy Kč). Je to za kartelové dohody v oblasti úrokových sazeb, oznámil ve středu úřad na internetových stránkách švýcarské vlády.

Pokuty se týkají celkem čtyř kartelových případů. Nejvyšší jednotlivou pokutu od úřadu dostala americká banka JPMorgan, a to ve výši 33,9 milionu švýcarských franků.

Banka JPMorgan podle úřadu provozovala v období od března 2008 do července 2009 kartel s britskou Royal Bank of Scotland (RBS) s cílem ovlivnit londýnskou mezibankovní sazbu LIBOR pro švýcarské franky. RBS se pokutě vyhnula, protože úřad o kartelu informovala.

Britská banka Barclays dostala pokutu 29,8 milionu franků za kartel v oblasti finančních nástrojů odvozených z úrokových sazeb eura. Za tento kartel dostaly menší pokutu i banky RBS a Société Générale.

Mezi bankami pokutovanými za další dva kartely byly například i Credit Suisse, Citigroup a Deutsche Bank.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru