Ukrajinský parlament ve středu schválil návrh státního rozpočtu na příští rok, který počítá s udržením schodku na třech procentech hrubého domácího produktu (HDP), jak vyžadují podmínky úvěrové pomoci od Mezinárodního měnového fondu (MMF). Informovala o tom agentura Reuters. Středečním krokem se tak Ukrajině zvýšily šance na získání další části této pomoci.

Návrh rozpočtu je založen na předpokladu, že tempo růstu HDP v příštím roce zrychlí na tři procenta z předpokládaného jednoho procenta v roce letošním. Inflace by naopak měla zpomalit na 8,1 procenta z letošních 12 procent.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Průtahy při schvalování rozpočtu na příští rok brzdily uvolnění plánované splátky 1,3 miliardy dolarů (33,7 miliardy korun) z úvěrové pomoci MMF, což vedlo k poklesu devizových rezerv Ukrajiny pod cílovou úroveň tamní centrální banky. MMF v listopadu uvedl, že Ukrajina musí schválit vhodný rozpočet a zvýšit úsilí v boji proti korupci, aby si další peníze z úvěrové pomoci zajistila.

Ukrajina se následkem špatného hospodaření a konfliktu s proruskými separatisty na východě země dostala na pokraj státního bankrotu. Měnový fond proto předloni schválil program hospodářské pomoci Ukrajině v celkovém objemu 17,5 miliardy dolarů.

Vyplácení peněz ale komplikuje pomalá realizace reforem. Ukrajinský parlament stále neschválil některá opatření, která MMF navrhuje, například penzijní reformu nebo ukončení moratoria na prodej soukromé půdy.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru