Americký dolar posiluje a vůči euru je na čtvrnáctiletém maximu. K české měně je nejvýše od roku 2004. Růst dolaru podpořil komentář šéfky centrální banky USA (Fed) Janet Yellenové, která posílila očekávání trhu, že by Fed mohl v příštím roce zvyšovat úroky rychleji, než se nyní čeká. Japonský jen naopak výrazně oslabuje kvůli rozhodnutí japonské centrální banky ponechat svoji měnovou politiku beze změny.

Odpoledne dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, stoupl o 0,4 procenta na 103,52 bodu, když během dne se dostal až na 103,65 bodu, nejvýše od ledna 2003. Dolar vůči euru posílil o 0,27 procenta na 1,0375 dolaru a k jenu vzrostl o 0,85 procenta na 118,08 JPY. Kurz eura vůči jenu se zvýšil o 0,6 procenta na 112,49 JPY. Pro Čechy je nyní dolar k mání za 26,01 koruny. Češi si tak za dolar zaplatí nejvíce za uplynulých 12 let, naposledy byl takto vysoko vůči koruně v září roku 2004.

Šéfka Fedu Yellenová v pondělí pozdě večer uvedla, že americký trh práce je nyní nejsilnější za téměř deset let, což naznačuje, že by růst mezd mohl zrychlit. Yellenová se sice nezmínila o měnové politice, někteří analytici však uvádějí, že skutečnost, že nezatratila nejnovější kroky investorů, kteří nyní sázejí na to, že Fed zvýší v příštím roce úroky třikrát, pomáhá dolaru k dalšímu růstu.

Vývoj koruny k dolaru
czk dollar 1
 Pro zvětšení klikněte na graf. Zdroj: Thomson Reuters.

Dolar stabilně posiluje od 8. listopadu, kdy byl novým prezidentem USA zvolen Donald Trump. Investoři očekávají, že Trumpova vláda sníží daně a zvýší fiskální výdaje, což urychlí ekonomický růst USA a inflaci, napsala agentura Reuters.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru