Investoři vložili od listopadových prezidentských voleb v USA do amerických burzovně obchodovaných fondů (ETF) zaměřených na akcie rekordní sumu takřka 100 miliard dolarů. Bylo to o 150 procent více, než kolik se do akciových ETF v USA investovalo za celý loňský rok. Sdělila to výzkumná firma TrimTabs Investment Research.

Od 8. listopadu do 15. prosince přiteklo do akciových ETF 97,6 miliardy dolarů (2,5 bilionu korun). Za celý loňský rok investoři do těchto fondů vložili 61,5 miliardy dolarů. "Masový úprk do amerických akciových ETF od voleb je vyloženě závratný," uvedl ke zprávě šéf TrimTabs David Santschi.

Akciové indexy Wall Street stoupají od voleb na nová maxima v naději, že plány nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa na snižování daní, zvyšování výdajů na infrastrukturu a omezování regulace podpoří hospodářský růst. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, získal od voleb přes osm procent.

Příliv nových peněz do amerických fondů ETF od voleb tvořil 6,3 procenta celkových aktiv těchto fondů. Jen za prosinec příliv dosáhl 43,4 miliardy dolarů a je na cestě překonat dosavadní měsíční rekord 50,7 miliardy dolarů z předešlého měsíce.

Podle TrimTabs příliv peněz do ETF přitom nijak neutuchá a posledních pět dní sledovaného období dosáhl 27,8 miliardy dolarů, což bylo nejvíce za čtyři týdny. Tato horečka však podle Santschiho nevěstí pro nejbližší budoucnost nic dobrého. V lednu by podle něj mohl trh dostat úder, protože by mohli začít prodávat investoři, kteří letos odkládali prodeje v naději na nižší daně, uvedl Santschi podle agentury Reuters.

Související