Lesy ČR za letošní rok vytěží osm milionů kubíků dřeva, přibližně polovinu z toho však tvoří kalamitní dříví - nejčastěji napadané kůrovcem. A přestože má tato surovina na trhu nižší cenu, dosáhne letos státní podnik podle svého generálního ředitele Daniela Szóráda mimořádných hospodářských výsledků.

Podle odhadů ředitele firma vykáže hrubý zisk 4,7 miliardy korun, tedy přibližně o miliardu méně než v roce 2015. "Poměrně často se skloňuje, že letošní výsledek je horší než v předchozích letech. Přesto tvrdím, že je výborný a jeden z nejlepších v historii," tvrdí Szórád. Může za to podle něj dobré hospodaření a úspory. "Korektně soutěžíme, například oproti historii jsme o sto milionů korun levnější v právních službách, neutrácíme za nesmyslné IT zakázky," tvrdí Szórád.

Letos Lesy ČR počítají s odvodem do státního rozpočtu 5,6 miliardy korun. Státu firma posílá i peníze z rezerv z předešlých let. Za poslední čtyři roky tak Lesy ČR odvedly 26 miliard korun.

Přestože letošní rok byl z klimatického hlediska pro tuzemské lesy trochu příznivější než horký rok 2015, chřadnutí lesů na střední a severní Moravě bude podle Szóráda pokračovat i příští rok. Optimističtěji šéf Lesů ČR vidí růst cen dřeva, které se podle něj dostaly na své dno. 

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Státní podnik Lesy ČR dosáhne podle svého generálního ředitele Daniela Szóráda jednoho z nejlepších hospodářských výsledků v historii.
  • Za poslední čtyři roky Lesy ČR odvedly 26 miliard korun do státního rozpočtu.
  • Chřadnutí lesů na střední a severní Moravě bude podle generálního ředitele Daniela Szóráda pokračovat i příští rok.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.