Bankám a spořitelnám v Česku stoupl za tři čtvrtletí letošního roku souhrnný čistý zisk meziročně o 6,5 miliardy na 60,64 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která ve čtvrtek zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma sektoru ke konci září činila 5,944 bilionu korun, což je proti konci roku 2015 růst o 475 miliard korun.

Zisk z finanční a provozní činnosti všem bankám stoupl v uvedeném období letos meziročně o devět miliard na 139,5 miliardy korun. Úrokové výnosy klesly o 5,4 miliardy na 108,9 miliardy korun. Výnosy z poplatků a provizí se meziročně snížily o téměř tři miliardy na 33,1 miliardy korun.

V prostředí nízkých úrokových sazeb, které ztenčují úrokové marže bank, a současně za zesíleného tlaku na pokles poplatků nemají banky podle analytika skupiny Roklen Lukáše Kovandy příliš jiných možností, jak zvyšovat ziskovost, než redukovat náklady. "To se jim daří. Jde o déletrvající proces, jehož součástí bylo v ČR v uplynulých letech i propouštění, byť ne tak výrazné jako v bankách v jiných vyspělých ekonomikách. Celosvětově profitabilita bank klesá," dodal.

Komerční bance stoupl čistý zisk meziročně o 7,7 procenta na 10,6 miliardy korun, České spořitelně o 7,1 procenta na 11,9 miliardy korun, ČSOB o devět procent na 12 miliard a UniCredit Bank v ČR a na Slovensku o 8,8 procenta na 4,9 miliardy korun. Zisk klesl pouze Monetě Money Bank, a to o devět procent na 3,2 miliardy korun.

Na českém finančním trhu působilo na konci loňského roku celkem 45 bank, poboček zahraničních bank a stavebních spořitelen.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru