Nizozemsko, Švýcarsko či Irsko patří mezi patnáctku nejvýznamnějších daňových rájů, které mezi sebou soutěží o to, kdo nabídne firmám co nejnižší daně. Vyplývá to z průzkumu zveřejněného charitativní organizací Oxfam, která se dlouhodobě snaží o ukončení celosvětové praxe, která připravuje mnohé státy o zásadní příjmy do rozpočtů.

V čele žebříčku jsou Bermudy následované Kajmanskými ostrovy, další příčky patří větším zemím v pořadí Nizozemsko, Švýcarsko, Singapur, Irsko a Lucembursko. V "elitní" skupině jsou pak většinou ostrovní státy jako Hong Kong, Kypr, Barbados či Bahamy či britská ostrovní území Jersey a Britské Panenské ostrovy.

Oxfam při sestavování žebříčku porovnával, do jaké míry jednotlivé země a území využívají daňovou politiku, aby přilákaly firmy. Důležitým hlediskem byla rovněž míra spolupráce s mezinárodními organizacemi snažícími se proti daňovým rájům bojovat.

Oxfam letos zorganizoval iniciativu předních ekonomů, kteří vyzvali světové lídry ke skoncování s daňovými ráji. Takzvané offshorové společnosti, tedy firmy registrované v zemi s výhodným daňovým režimem, podle nich podrývají schopnost vlád vybírat daně. Politici by podle iniciativy měli vyžadovat, aby firmy hlásily zdanitelnou činnost v každé zemi, ve které působí.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru