Dosavadní italský ministr zahraničí Paolo Gentiloni v pondělí z pověření prezidenta Sergia Mattarelly sestavil novou vládu, v níž mnoho ministrů působilo už v předchozím kabinetu. Vláda vzápětí složila v prezidentově přítomnosti přísahu. V úterý a ve středu by měly o důvěře kabinetu hlasovat postupně obě komory parlamentu.

Ministrem financí zůstal Pier Carlo Padoan z vládní Demokratické strany, z níž pochází i Gentiloni. Díky setrvání Padoana v rezortu financí by se podle agentury Reuters měly uklidnit trhy znepokojené výsledkem nedávného referenda, v němž Italové odmítli ústavní reformu prosazovanou expremiérem Matteem Renzim.

Renziho vláda padla právě kvůli výsledku referenda, od něhož si teď již bývalý premiér sliboval souhlas se změnami těžkopádného politického systému. Nyní se očekává, že pod tlakem opozice se počátkem příštího roku uskuteční v Itálii předčasné parlamentní volby. Sám Renzi, k němuž má Gentiloni blízko, předpokládá volby v červnu.

"Udělal jsem, co bylo v mých silách, abych sestavil vládu v nejkratším možném čase, abych splnil úkol svěřený italským prezidentem, a v zájmu stability institucí," citovala Gentiloniho agentura ANSA.

Podle nového premiéra bude vláda pokračovat v inovačním úsilí své předchůdkyně a spolupracovat s parlamentními frakcemi na ustavení nových pravidel ve volebním zákonu. Právě přijetí tohoto zákona bylo v posledních dnech v médiích označováno za hlavní, ne-li v podstatě jediný úkol nového vládního týmu do vyhlášení předčasných voleb.

Nový premiér jmenoval jako svého nástupce v čele italské diplomacie Angelina Alfana, dosavadního ministra vnitra. Alfano byl dříve spojencem bývalého premiéra Silvia Berlusconiho a nyní je lídrem malé strany Nová centristická pravice.

Demokratická strana si podle očekávání zachovala většinu ministerských křesel. Na svých místech zůstali šéfové ministerstev obrany, průmyslu, zdravotnictví nebo spravedlnosti, uvedla agentura Reuters.