Nezaměstnanost v Česku v listopadu klesla meziměsíčně o desetinu bodu na 4,9 procenta. V evidenci úřadů bylo 362 755 uchazečů o práci, nejméně od prosince 2008. Naopak volných míst zaměstnavatelé nabízeli nejvíce od listopadu 2007, bylo jich 135 300. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil Úřad práce ČR. Analytici, které oslovila, odhadovali, že nezaměstnanost v listopadu zůstane na říjnových pěti procentech.

Bez práce je v Evropské unii nejméně lidí od roku 2009. Premiantem je Česko, má opět nejnižší nezaměstnanost - čtěte ZDE

Podle úřadu práce zaměstnanost dál pozitivně ovlivňuje stav české ekonomiky a odpovídá i ročnímu období. V dalších měsících už bude s postupným ukončováním sezonních prací zřejmě stagnovat, případně mírně vzroste.

%insert_attachment[59500990] priloha.html%

Loni v listopadu byla míra nezaměstnanosti v Česku 5,9 procenta a bez práce bylo o 68 609 více lidí než nyní. V porovnání s říjnem nezaměstnaných ubylo o 3489 a z celkového počtu lidí bez práce bylo 340 665 dosažitelných uchazečů, tedy těch, kteří mohli okamžitě nastoupit do zaměstnání. O jedno volné místo se tak nyní uchází v průměru 2,7 lidí.

Nejnižší nezaměstnanost zůstala v Plzeňském kraji, a to 3,3 procenta, naopak nejvyšší v Ústeckém kraji, kde byla koncem listopadu ve výši 7,6 procenta.

Z hlediska okresů nejnižší míru nezaměstnanosti vykázaly okresy Rychnov nad Kněžnou, Praha-východ a Benešov a nejvyšší Karvinsko a Mostecko, kde překročila 10 procent. Meziměsíčně se snížila nezaměstnanost ve 47 regionech a podíl nezaměstnaných stejný nebo vyšší než republikový průměr hlásí 34 regionů.

V dalších měsících přijde růst nezaměstnanosti a poté další pokles

Po listopadovém mírně překvapivém poklesu nezaměstnanosti přijde v dalších měsících její růst zpět nad pět procent. Důvodem bude především konec sezónních prací a smluv na dobu určitou. Poté ovšem podle analytiků nezaměstnanost začne opět klesat, ale mírnějším tempem. Trh práce totiž začíná narážet na své limity, upozornili někteří ekonomové.

Analytička Raiffeisenbank Daniela Milučká uvedla, že i kdyby v prosinci podíl nezaměstnaných vzrostl o dvě či tři desetiny procentního bodu, pořád by se v průměru podíl nezaměstnaných letos nacházel na nejnižší úrovni od roku 2008. "Jelikož český trh práce již naráží na své limity, prostor pro další snížení nezaměstnanosti je omezený. Proto lze očekávat, že v příštím roce bude nezaměstnanost klesat pozvolnějším tempem než letos," uvedla.

Míra nezaměstnanosti v ČR je přitom momentálně vůbec nejnižší v rámci zemí EU, upozornil analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. "Velmi nízká nezaměstnanost a nedostatek volných uchazečů se rovněž stále více začínají promítat do zrychlujícího růstu mezd. Vzhledem k negativní sezónnosti v prosinci podíl nezaměstnaných osob dočasně vzroste," uvedl. Nezaměstnanost bude pak podle něj pozvolna klesat i v roce 2017, avšak její snižování již nebude probíhat tak rychle jako v posledních třech letech.

Podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška se pracovní trh ocitá na křižovatce. "V závislosti na dalším vývoji ekonomiky a po odhlédnutím od obvyklých sezónních fluktuací může nezaměstnanost v příštím roce buďto velmi pomalu klesat, nebo rychleji stoupnout," upozornil.

Vzhledem k již velmi nízké míře nezaměstnanosti a nedostatku vhodné pracovní síly bude i podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera míra nezaměstnanosti v příštím roce klesat již pomaleji a její průměrná výše bude 5,2 procenta. Za letošní rok by měla být 5,5 procenta.

Již tradičně zaměstnavatelům chybí podle Andrey Linhartové Palánové ze společnosti PwC ČR techničtí odborníci napříč obory, lidé do provozů či například řidiči. "S koncem roku, a tím ukončováním krátkodobých úvazků, pravděpodobnost nezaměstnanost nepatrně vzroste, nicméně dlouhodobě se bude držet na velmi nízké úrovni," uvedla.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru