Když Julie Alexander začíná diskusi se zástupci měst o možnosti zavádění chytrých technologií, jedna z jejích prvních otázek zní, ve které oblasti utrácí město nejvíc peněz. Alexander, která pracuje jako ředitelka platformy Smart Cities v londýnské pobočce elektrotechnické společnosti Siemens, pak navrhuje s kolegy řešení, jak se mohou města stát chytřejšími. Inovace, které pomáhala zavádět, najdete v izraelském Tel Avivu, v největší vietnamské metropolitní oblasti Ho Či Minově Městě či americkém New Yorku. K rozhovoru jsme se sešli v posledním patře barcelonského hotelu Porta Fira, kde u příležitosti konference o chytrých městech Smart City Expo World ­Congress prezentovala své zkušenosti a názory na budoucnost chytrých měst.

 

Příloha Smart Life

Digitalizace a využití nových technologií ke zvýšení pohodlí a kvality životů lidí nejen ve městech je tématem přílohy Smart life, která vychází v Hospodářských novinách v pondělí 12. prosince.

Jsme dostatečně chytří na chytrý život?

Mnoho lidí dnes žije technologiemi. Chytrá zařízení přibývají neuvěřitelným tempem, už nyní je jich na světě více než samotných lidí. Myslím si, že lidé vcelku chápou, co jim může tato vlna digitalizace přinést. Nesmíme ale zapomenout, že jsme v přechodné fázi. Stále jsou kolem nás lidé, kteří nechtějí být "digitalizováni". To se nejspíš změní v dalších pěti až deseti letech, kdy se chytré technologie stanou běžnou součástí dne. Už dnes ale řadu z nich bereme automaticky, když si on-line objednáváme letenky či lístky do divadla.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se