Zahraniční obchod České republiky skončil v říjnu přebytkem 15,5 miliardy korun, který byl meziročně o 300 milionů korun vyšší. K lepšímu výsledku než loni pomohl pokles schodku obchodu s chemickými výrobky a ropou a také potravinami a živými zvířaty, vyšší přebytek byl zaznamenán u surovin. Vyplývá to z předběžných údajů, které ve středu zveřejnil Český statistický úřad.

Vývoz a dovoz v meziročním srovnání klesly. Export se snížil o 4,9 procenta na 282,1 miliardy korun, dovoz klesl o 5,3 procenta na 266,6 miliardy korun.

Schodek obchodu s chemickými výrobky meziročně klesl o 1,1 miliardy korun a s minerálními palivy o 600 milionů korun. Deficit u potravin a živých zvířat se zmenšil o 200 milionů korun. U surovin se přebytek v říjnu zvýšil o 600 milionů korun. Na říjnovou obchodní bilanci podle ČSÚ nepříznivě působil pokles přebytku u průmyslového spotřebního zboží o 1,3 miliardy korun a také u polotovarů a materiálů o půl miliardy. Snížil se také přebytek obchodu se stroji a dopravními prostředky o 300 milionů korun.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Říjnový přebytek zahraničního obchodu zaostal za tržním očekáváním," uvedla ekonomka Komerční banky Jana Steckerová. Poukázala na pokles přebytku obchodu s auty, na český vývoz podle ní dopadla nižší zahraniční poptávka. V poklesu schodku u chemických výrobků se mohlo projevit obnovení provozu kralupské rafinerie a přechod litvínovské rafinerie na plný provoz, doplnila Steckerová.

Zahraniční obchod se státy Evropské unie skončil v říjnu přebytkem 52,6 miliardy korun, což byl meziroční pokles o tři miliardy korun. Schodek obchodu se zeměmi mimo EU se proti loňsku zmenšil o 2,5 miliardy korun na 35,4 miliardy.

Za deset měsíců roku dosáhl přebytek obchodní bilance v národním pojetí 178,1 miliardy korun, o rok dřív byl nižší o 55,7 miliardy korun. Od začátku roku stoupl meziročně vývoz o jedno procento, zatímco dovoz se snížil o 1,1 procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru