Japonská telekomunikační a internetová společnost SoftBank Group plánuje investovat ve Spojených státech 50 miliard dolarů (1,3 bilionu korun) a vytvořit 50 000 nových pracovních míst. Oznámil to v úterý nově zvolený americký prezident Donald Trump po setkání se šéfem japonské společnosti Masajošim Sonem.

Son řekl, že jeho firma vytvoří nová místa prostřednictvím investic do začínajících firem, tzv. start-upů, v USA, napsala agentura Reuters. Žádné bližší informace však zatím neposkytl.

SoftBank je již nyní významným hráčem v USA. Má silnou pozici ve čtvrtém největším americkém mobilním operátorovi Sprint. Son původně plánoval spojit Sprint s firmou T-Mobile US. Tyto plány však firma opustila poté, co američtí regulátoři naznačili, že plán zamítnou.

Někteří analytici a investoři se domnívají, že po zvolení nového amerického prezidenta a jmenování nového šéfa Federální komise pro spoje (FCC) se firmy o spojení znovu pokusí.

Trump není prvním politikem, který se setkal se Sonem kvůli podnikání. V září se Son sešel s jihokorejskou prezidentkou, které řekl, že chce investovat do jihokorejského technologického sektoru zhruba pět bilionů wonů (108 miliard korun). Předtím se setkal také s indickým premiérem a slíbil investovat v zemi miliardy do technologických start-upů a obnovitelné energie, upozornil The Wall Street Journal.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru