Úrokové sazby u úvěrů od stavebních spořitelen se letos v říjnu dostaly na nejnižší úroveň vůbec. V pondělí to sdělil mluvčí Českomoravské stavební spořitelny (ČMSS) Tomáš Kofroň. Podle údajů České národní banky klesly úroky u úvěru ze stavebního spoření v říjnu na 3,83 procenta, přičemž předchozí nejnižší úroveň sazeb byla letos v lednu 3,87 procenta. Úrokové sazby hypoték jsou však ještě o něco nižší, naopak průměrná výše spotřebitelského úvěru činí přes deset procent. 

"Výhoda levných úvěrů od stavebních spořitelen získává další význam v okamžiku, kdy začnou zdražovat hypotéky. U úvěru ze stavebního spoření totiž klient zná úrokovou sazbu budoucího úvěru už při podpisu spořicí smlouvy. Ví tak, za jakých podmínek bude moci čerpat úvěr i po roce 2020," uvedl předseda představenstva Českomoravské stavební spořitelny Vladimír Staňura.

Stavební spořitelny poskytly souhrnně ke konci října úvěry zhruba za 41 miliard korun, což je meziroční růst o tři procenta. Samotná ČMSS, která je jedničkou na trhu, půjčila letos do konce října necelých 19 miliard korun. 

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

 

Půjčky ze stavebního spoření jsou podle průzkumů nejvíce využívané především na rekonstrukce a modernizace bydlení. "Na novou kuchyň nebo koupelnu nemá smysl brát si hypotéku a částka z průměrného spotřebitelského úvěru nestačí, sazby spotřebitelských úvěrů jsou navíc výrazně vyšší," uvedl Staňura.

Průměrná úroková sazba hypoték, které si lidé berou spíše na pořízení bydlení, v říjnu podle údajů Fincentrum Hypoindexu klesla na nové minimum 1,80 procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru