Úrokové sazby u úvěrů od stavebních spořitelen se letos v říjnu dostaly na nejnižší úroveň vůbec. V pondělí to sdělil mluvčí Českomoravské stavební spořitelny (ČMSS) Tomáš Kofroň. Podle údajů České národní banky klesly úroky u úvěru ze stavebního spoření v říjnu na 3,83 procenta, přičemž předchozí nejnižší úroveň sazeb byla letos v lednu 3,87 procenta. Úrokové sazby hypoték jsou však ještě o něco nižší, naopak průměrná výše spotřebitelského úvěru činí přes deset procent. 

"Výhoda levných úvěrů od stavebních spořitelen získává další význam v okamžiku, kdy začnou zdražovat hypotéky. U úvěru ze stavebního spoření totiž klient zná úrokovou sazbu budoucího úvěru už při podpisu spořicí smlouvy. Ví tak, za jakých podmínek bude moci čerpat úvěr i po roce 2020," uvedl předseda představenstva Českomoravské stavební spořitelny Vladimír Staňura.

Stavební spořitelny poskytly souhrnně ke konci října úvěry zhruba za 41 miliard korun, což je meziroční růst o tři procenta. Samotná ČMSS, která je jedničkou na trhu, půjčila letos do konce října necelých 19 miliard korun. 

%insert_attachment[59500990] priloha.html% 

Půjčky ze stavebního spoření jsou podle průzkumů nejvíce využívané především na rekonstrukce a modernizace bydlení. "Na novou kuchyň nebo koupelnu nemá smysl brát si hypotéku a částka z průměrného spotřebitelského úvěru nestačí, sazby spotřebitelských úvěrů jsou navíc výrazně vyšší," uvedl Staňura.

Průměrná úroková sazba hypoték, které si lidé berou spíše na pořízení bydlení, v říjnu podle údajů Fincentrum Hypoindexu klesla na nové minimum 1,80 procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru