Jeden z nadějných tuzemských start-upů GreyCortex vyhrál Středoevropskou cenu CESA v kategorii firem v rané fázi. Vývojář systémů pro monitoring a analýzu síťového provozu získal ocenění ve čtvrtek během finálového večera ve slovinské Lublani. Soutěž je největší svého druhu v regionu střední Evropy, zároveň jde o součást širší sítě podobných ocenění Global Start-up Awards.

GreyCortex uspěl v konkurenci dalších devíti mladých firem, které vyhrály národní kola ve svých zemích. Kromě zástupců z Česka se soutěže zúčastnily také start-upy z Rakouska, Polska, Maďarska, Slovenska, Rumunska nebo z balkánských zemí.

"Říkali jsme si, že nemáme moc šancí, protože obor kybernetické bezpečnosti, ve kterém se pohybujeme, není zrovna sexy. Ale nakonec to vyšlo, takže kybernetická bezpečnost už zřejmě docela sexy je," okomentoval úspěch mladičkého start-upu jeho výkonný ředitel Petr Chaloupka.

Jím řízená firma oficiálně vznikla letos v červnu, kdy se majetkově vyčlenila ze softwarové skupiny Cleverlance. Ani ne měsíc na to už získala první investici přes 30 milionů korun od brněnského fondu rizikového kapitálu Y Soft Ventures. Pro ten šlo dokonce o největší investici v historii.

Hlavní a v podstatě i jediný produkt GreyCortexu je inteligentní kybernetický bezpečnostní systém Mendel. Ten je schopný sledovat toky digitálních dat mezi více zařízeními a detekovat v nich známé i neznámé hrozby. Využívá k tomu systém umělé inteligence, který se umí sám učit.

Produkt původně vyvinuli dva doktorandi informatiky brněnského VUT Petr Chmelař a Michal Drozd, když se stali zaměstnanci Cleverlance. Aby ho ale mohli dál rozvíjet, rozhodli se ze skupiny odejít, projekt odkoupit a rozjet vlastní podnik. 

"Ocenění nám pomůže hlavně z hlediska publicity, protože jsme v podstatě zcela nová a neznámá firma. Navíc díky CESA můžeme získat kontakty, ke kterým bychom se jinak dostávali těžce. A taky doufám, že nám cena pomůže přitáhnout nové kolegyně a kolegy," dodává.

Mezi investory vyhrál Kiska

Také v kategorii Nejlepší investor putovalo hlavní ocenění do Česka, i když ji přebíral Slovák. Vítězem se stal Andrej Kiska mladší, syn stejnojmenného slovenského prezidenta a zároveň partner pražského venture kapitálového fondu Credo Ventures. Tomu se letos podařilo prodat firmu Represent za 100 milionů dolarů. Současně získal dalších 50 milionů eur do nového fondu.

Celkem tak nyní Credo Ventures spravují už téměř dvě miliardy korun. Část z toho pochází z investiční skupiny RSJ Karla Janečka.

"V soutěži byla silná konkurence. Všechny nominované fondy znám a všechny dělají svoji práci velmi dobře. Cena dokazuje, že už patříme mezi největší fondy rizikového kapitálu ve střední a východní Evropě, nejsme-li ten vůbec největší," říká Kiska. 

Toho prý chtěli nominovat do svého národního kola i Slováci, nakonec ale Kiska reprezentoval český fond.

Organizátoři CESA udělovali ceny v 13 kategoriích. Nejdůležitějším je ocenění pro start-up roku, kterým se stal polský Brainly. Porazil i českého zástupce, další brněnskou firmu Skinners, jež vyvinula a vyrábí takzvané ponožkoboty. V dalších kategoriích soutěžily podnikatelské inkubátory, start-upy z oblastí IoT a finančních technologií a vyhlašovala se také nejvlivnější žena a nejlepší coworkingový prostor.

Do finálového kola postoupili vítězové národních kol. V české části, kterou organizoval nadační fond Start It Up ze skupiny Delta Capital, mimo jiné uspělo Jihomoravské inovační centrum, pražský sdílený prostor Paralelní polis, prodejce letek Kiwi.com coby internetový podnik s nejlepším hodnocením uživatelů nebo start-upy Dreatricks a Dateio.