Provozovatelé restaurací a hotelů od čtvrteční půlnoci začali elektronicky evidovat tržby. Týká se to zhruba 40 000 podnikatelů. V účinnost vstoupil zákon o elektronické evidenci tržeb (EET), jehož zavedení patří mezi stěžejní projekty vládní koalice.

Vše, co potřebujete vědět o EET a nestihli jste si přečíst - čtěte ZDE

Vláda si od evidence slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Pravicová opozice opatření kritizuje a tvrdí, že zlikviduje mnoho drobných živnostníků. Například podle odhadů Plzeňského Prazdroje může kvůli EET skončit až třetina hospod v Česku, již tisícovka hospod firmě odřekla nákup piva.

Dění v první den fungování EET jsme sledovali v on-line reportáži.

Ve čtvrtek večer byl hostem speciálního živého vysílání DVTV "Babišova účtenka" ministr financí Andrej Babiš. Ministr bude mimo jiné odpovídal i na dotazy čtenářů HN. Podívejte se na záznam.

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
1.12.2016 22:10 | Online reportáž končí

Děkujeme za vaši přízeň a tímto se loučíme. Na záznam ze speciálu DVTV a HN, kde vystoupil i Andrej Babiš, se můžete podívat zde. Fakta, souvislosti, rozhovory a komentáře k EET pak najdete v našem rozcestníku.

1.12.2016 21:48 | Andrej Babiš děkuje
1.12.2016 21:22 | Ve studiu DVTV nahradil Andreje Babiše Boleslav Buzek

Andreje Babiše ve studiu DVTV nahradil kritik EET Boleslav Buzek z iniciativy Radostné Česko bez EET. "Represí snížit šedou ekonomiku nejde. EET je navíc jen chorvatský recept, který západní státy nemají. V Chorvatsku je přitom stínová ekonomika na 30 procentech HDP. V Česku je to 15 procent," řekl.

1.12.2016 21:10 | Některé restaurace se evidentně kontroly z finančního úřadu nebojí
1.12.2016 20:40

Pokud projde výjimka z EET pro živnostníky s paušální daní, Andrej Babiš proplatí vynaložené náklady podnikatelům, kteří na ni dosáhnou, ale pokladnu si již pořídili. Prohlásil to v živém vysílání DVTV.

Andrej Babiš

1.12.2016 20:10 | Babiš chce účtenkovou loterii od 1. července

Andrej Babiš v rozhovoru v DVTV prohlásil, že by od 1. července 2017 chtěl spustit účtenkovou loterii. "Až vysoutěžíme dodavatele na loterii, tak doufám, že od 1.7. spustíme loterii a potom budou všichni ty účtenky sbírat a soutěžit, protože pak budou moci vyhrát každý měsíc auto, například," řekl Babiš.

1.12.2016 20:00 | Sledujte živé vysílání DVTV s ministrem financí Andrejem Babišem

Právě začalo speciální živé vysílání DVTV, ve kterém Andrej Babiš odpovídá na dotazy týkající se elektronické evidence tržeb. Sledovat ho můžete zde.

1.12.2016 19:49 | Od půlnoci přišlo už 2,5 milionu účtenek

Restauratéři a hoteliéři od dnešní půlnoci do 19:00 odeslali na servery Finanční správy 2,5 milionu účtenek. "Doba centrálního systému je v průměru hluboko pod jednu sekundu, dokonce méně než desetina sekundy," uvedla mluvčí Finanční správy Petra Petlachová. 

Podle serveru HlídačEET.cz, který monitoruje měření dostupnosti a rychlosti komunikace pokladen obchodníků se servery EET, se rychlost zpomalila pouze mezi druhou a třetí hodinou ráno, kdy krátce překročila jednu vteřinu.

1.12.2016 19:40 | Přípravy v DVTV vrcholí
1.12.2016 19:30 | Portál EET měl více jak hodinový výpadek

Na Twitteru někteří uživatelé hlásí, že portál EET měl výpadek, který trval více jak hodinu. Problémy to však způsobilo jen těm, kdo se chtěli nově registrovat nebo si ověřit na webu Finanční správy účtenku.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru