Není ještě ani polovina listopadu a na svahu nad Olešnicí, městečkem na jihu Moravy položeném 500 metrů nad mořem, to vypadá, jako by se přes něj prohnala sněhová vánice. Ovšem jen na úzkém pruhu kopce. Na místní půlkilometrovou sjezdovku práší kanony umělý sníh, okolní svahy ale stále zůstávají zelené. "Řídíme se rosným bodem, je to poměr teploty a vlhkosti vzduchu. V okamžiku, kdy dosáhne úrovně -2,5, spouští se děla," vysvětluje majitel sjezdovky Lubomír Rek a pochvaluje si, že mohl kanony spustit dřív než loni.

Vzápětí začne popisovat, jak přístroje fungují. "Vytvářejí mlhovinu z vody, která se přivádí trubkami z nedalekého rybníka. A tím, že se voda vyžene tryskami do ovzduší, přetváří se díky správnému rosnému bodu ve sníh. Je to přírodní princip," popisuje Rek a brání se tomu, že by do vody cokoliv přidával. Nicméně čím je voda "špinavější", tím je to podle něj pro tvorbu technického sněhu lepší. "Venkovní okruh trysek je takzvaně nukleační, to znamená, že se tam mísí voda se vzduchem, rozbíjí molekulu vody a díky mrazu se lépe vytváří vločka," popisuje Rek.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru