Věřitelé Vítkovice Power Engineering schválili reorganizační plán společnosti. Firma z impéria Jana Světlíka se nachází od srpna v úpadku. Reorganizace má zabránit uzavření firmy a propouštění zhruba 1100 zaměstnanců. Pro reorganizaci se vyjádřil i insolvenční správce David Vandrovec a zástupci odborů. Pro návrh hlasovalo přes 66 procent z více než 50 přítomných věřitelů. Povolení k reorganizaci ještě musí vydat soud.

Ještě před rozhodnutím právník společnosti Petr Kuhn řekl, že v případě schválení reorganizace chce vedení VPE hledat strategického investora, jehož vstup by podnik zachránil. Tento investor by se měl zaměřit na jádrové činnosti firmy -  mostárnu, kotlárnu a inženýrskou činnost. V případě reorganizace je uspokojení věřitelů mezi 10 a 20 procenty, tvrdí Kuhn. V případě konkurzu by to ale bylo zhruba jen jedno procento.

Další činnosti či podíly ve firmách chce firma utlumit či prodat. Patří sem například firma Hard Jeseník. Reorganizační plán nebude pravděpodobně hotov ve lhůtě 120 dnů,  ale firma dopředu avizovala,  že bude potřebovat její prodloužení na dvojnásobek.  "Splnění reorganizačního plánu by mělo být nejpozději do září 2018," řekl právník firmy.

Insolvenční správce David Vandrovec se již v minulých týdnech vyjádřil, že je pro něj preferovaným scénářem reorganizace firmy. Její prodej ani rozprodej majetku by pohledávky Vítkovic příliš neuspokojil. I reorganizace ale bude složitá. Firma ani jeden letošní měsíc neskončila v plusu, potřebuje financování a nemá dostatek zakázek. K reorganizaci se přikláněl i věřitelský výbor v čele s Komerční bankou.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru