Novou železniční zastávku otevřela v úterý před polednem společnost Amazon v Dobrovízi u Prahy. Od teď tak mohou obyvatelé okolních obcí a několik stovek zaměstnanců Amazonu využívat několik obnovených spojů, z nichž dva jsou přímými linkami ze zastávky Dobrovíz-Amazon až do centra Prahy.

Železniční zastávka má umožňovat bezplatnou dopravu zaměstnancům Amazonu, kteří dosud využívali autobusovou dopravu. Projekt je součástí dlouhodobější snahy, přiblížit aktivity Amazonu místní komunitě. Amazon je podle slov jeho evropské ředitele s investicemi v Česku nadmíru spokojený. Zda mají v Česku další plány, zatím ale oznámit nechce.

Dobrovíz - Speciální vlak pro novináře z Dejvického nádraží, stan s bohatým občerstvením u nového rozsáhlého distribučního centra v Dobrovízi nebo slavnostní přestřihnutí pásky u nově otevřené zastávky s komentářem Marka Ebena. To vše je jako symbolickým výrazem prozatímní spokojenosti Amazonu s rozsáhlými investicemi v Česku.

"Pro naše investice vždy hledáme země se silným růstem jako je Česká republika. Momentálně jsme v této zemi investovali 140 milionů EUR a jsme s výsledkem těchto investic prozatím nadmíru spokojeni. V tuto chvíli ale nemůžu oznámit, jestli v Česku něco dalšího plánujeme," řekl před novou zastávku pro Aktuálně.cz Steven Harman, ředitel distribuční sítě pro Evropu.

Nová železniční zastávka, kterou Amazon zaplatil a postavil ve spolupráci se Středočeským krajem a Českými dráhami, má sloužit kromě jako bezplatné dopravy pro jeho zaměstnance, také všem obyvatelům Dobrovíze a lidem z okolních vesnic. Amazon tak ve spolupráci s výše zmíněnými partnery obnovil pravidelné železniční spojení na trati do Prahy, kde už jedenáct let jezdily pouze nákladní vlaky.

"Jsme rádi, že kromě bezplatné autobusové dopravy můžeme nyní poskytnout našim zaměstnancům také železniční spojení a zlepšit tak jejich komfort při dojíždění do práce. Jsem rád, že toto spojení zlepší život i místním obyvatelům a že i v budoucnu budeme s místní komunitou dobře spolupracovat," uvedl dále Harman.

%insert_attachment[59500830] priloha.html%

Osobní doprava na této trati obnovili částečně České dráhy už v prosinci loňského roku, kdy si Středočeský kraj objednal od Českých drah deset párů vlaků ve všední dny a šest párů vlaků o víkendu. "Všechny tyto vlaky od tohoto týdne zastavují v nové zastávce Dobrovíz-Amazon. Zároveň k nim přibyly dva páry přímých spojů až na Masarykovo nádraží. V každém z nich bude kapacita 250 míst," doplnil náměstek generálního ředitele Českých drah pro osobní dopravu Michal Štěpán, který upřesnil, že tyto dva přímé spoje jsou z koordinovány z ukončením směn v Amazonu.

Bezplatná vlaková jízdenka je podle Stevena Harmana jen další z celé řady benefitů, které svým zaměstnancům nabízí. "Našim zaměstnancům zajišťujeme penzijní spoření nebo životní i úrazovou pojistku. Mohou také využívat programu názvem Career Choice, který umožňuje těm, kteří se chtějí vzdělávat, uhradit až devadesát procent nákladů na školné a na učebnice," uvedl Harman.
Na místě vystoupila také místopředsedkyně poslanecké sněmovny a nová hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava

Pokorná Jermanová. Ta ocenila především investice Amazonu do Středočeského kraje a tvorbu nových pracovních míst. "Velmi se mi líbí, že se Amazon rozhodl pro ekologický způsob dopravy a zbudování nové zastávky, jejíž stavbu celou zaplatil. Dva páry nových železničních spojů navíc ulehčí dopravu lidem, kteří podél trasy této železniční linky pracují a bydlí," uvedla Jermanová.

Zbudování zastávky je navíc kromě zlepšení dopravy zaměstnanců také součástí dlouhodobějších snah Amazonu přiblížit se místní komunitě. Pro obyvatele Dobrovízu například uspořádal rodinné odpoledne s grilováním, podporuje rybářské turnaje nebo vybavil učebny zdejších středních škol čtečkami Kindle.

Amazon začal působit v Česku před třemi lety, kdy v Dobrovízi postavil reklamační centrum. V roce 2015 na to navázal dostavěním nové distribučního centra, které je největší stavbou, která na našem území vznikla od roku 1989. V centru pracuje dva tisíce stálých zaměstnanců, sezónně nabírají další čtyři tisíce.

"Doprava vlakem se pro nás stává velice důležitá především mezi listopadem a prosincem, kdy nabíráme sezónní zaměstnance a budeme tak dostupnější lidem z Prahy," vysvětlil ředitel Amazonu pro střední a východní Evropsku Karel Foltýn, který dále uvedl, že momentálně je sklad v Dobrovízi před vánoci téměř plný a ve špičce bude schopný odbavit až milion objednávek denně.

Steven Harman

Foto: Aleš Ligas

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru