Šéfka Energetického regulačního úřadu (ERÚ) zatím nevypíše podporu pro drtivou většinu obnovitelných zdrojů.  A to i přesto, že Evropská komise, na jejíž rozhodnutí se celý rok čekalo, podporu v pondělí posvětila. 

"V této chvíli nemáme tento dokument v ruce.  Věříme,  že ho v řádu hodin obdržíme," řekla Vitásková. Pak ho teprve úřad prozkoumá a rozhodne, zda vydá opravné cenové rozhodnutí.

Cena elektřiny záleží právě na tom, v jakém rozsahu a formě přijde od Evropské komise (EK) potvrzení takzvaných notifikací pro podporované zdroje v ČR.

"Pokud nebude schválení od komise vyžadovat nějaké zásadní změny v legislativě či našem výpočtu cen,  jsme schopní vydat změněné cenové rozhodnutí za 5 až 7 dnů. Nicméně pokud Evropská komise bude mít závažné podmínky,  bude to déle," říká šéfka ERÚ. 

V případě změny výpočtu cen na straně regulátora by mohl úřad vypsat dotace do půlky ledna. Pokud by se ale podle Vitáskové měla měnit legislativa, je otázkou, zda se vše stihne.

V současné době tak Vitásková počítá jen s výplatou cca 2,6 ze 46 miliard korun,  které jdou každý rok na podporu zelené energie. "Pokud by k vypsání podpory nedošlo,  zákazník by na regulované složky z ceny elektřiny ušetřil zhruba 21 procent," říká Vitásková.

Nevypsání podpory by nicméně znamenalo nejistotu a téměř jistý krach pro tisíce majitelů solárních a větrných elektráren či bioplynových stanic.  Ti jsou na původně přislíbené podpoře existenčně závislí.  Tvrdě by to dopadlo i na banky,  které na výstavbu obnovitelných zdrojů poskytly úvěry za stovky miliard korun.

Podle pondělního rozhodnutí EK takzvanou notifikaci získaly obnovitelné zdroje spuštěné v období 2006 až 2012. Ministr průmyslu Jan Mládek v pondělí řekl, že očekává, že ERÚ neprodleně rozhodnutí komise zohlední a příslušná cenová rozhodnutí vypíše.

Plyn bude levnější

Podle dřívějšího vyjádření ministerstva průmyslu budou mít provozovatelé obnovitelných zdrojů příští rok nárok zhruba na 37 miliard korun. Některým zdrojům notifikace ale stále chybí. Podle dřívějšího vyjádření ministerstva objem těchto zdrojů je dvě až tři miliardy korun.

Podporu obnovitelným zdrojům na letošní rok ERÚ vypsal na základě nařízení vlády těsně před koncem loňského roku. Výplatu umožnil během nepřítomnosti Vitáskové tehdejší místopředseda úřadu Jan Nehoda, jehož pak Vitásková odvolala. Vitásková už dříve uvedla, že většina podpory, která byla letos dosud vyplacena, byla vyplacena nezákonně.

Energetický úřad také zveřejnil výhled ceny plynu, ta by měla příští rok zákazníkům klesnout v průměru o tři až pět procent. Úřad mírně zvýšil takzvanou regulovanou složku ceny, která tvoří asi pětinu výsledné ceny. Očekává ale pokles takzvané silové složky, která tvoří zbytek ceny a určují ji sami dodavatelé.

Regulátor sice od ledna zdraží regulovanou složku ceny v průměru o necelá tři procenta, která tvoří asi pětinu výsledné ceny, očekává ale pokles takzvané silové složky, která tvoří zbytek ceny a určují ji sami dodavatelé. Cena plynu na světových trzích totiž opět klesla.

Zlevnění plynu v příštím roce už potvrdili i někteří dodavatelé. Největší z nich - společnost innogy ČR (dříve RWE) - sníží od února 2017 cenu podle předběžných odhadů o čtyři procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru