Na začátku roku dostal náměstek ministra průmyslu Tomáš Novotný neobvykle vysokou roční prémii 1,3 milionu korun. Ministr Jan Mládek (ČSSD) mu ji udělil za to, že se v předchozím programovacím období postaral o úplné vyčerpání evropských fondů určených hlavně pro malé a střední podnikatele.

V posledních týdnech ale Novotný čelí kritice, že postupuje úplně opačně. Rozdělování peněz v Operačním programu Podnikání a investice pro konkurenceschopnost (OPPIK), který mohou firmy využít například na nákup nových strojů nebo výzkum a vývoj, se podle zástupců byznysu neúnosně protahuje.

Ke konci třetího roku aktuálního programovacího období (2014−2020) se podle údajů Agentury pro podnikání a inovace vyplatilo z celkem plánovaných 117 mi­liard korun pouze 27 milionů, tedy 0,02 procenta. Firmy, které počítaly s dotacemi v běžných lhůtách, musí měnit své plány a některé se už peněz z fondů raději zřekly. Česko si navíc zadělává na "dotační stres" v dalších letech.

Stoupá riziko, že se fondy nestihnou ve stanovené lhůtě uvolnit, anebo se budou ke konci období rozdělovat jako dříve na poslední chvíli.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.