Black Friday neboli černý pátek je anglosaská tradice předvánočních výprodejů, kterou čeští obchodníci uchopili a přetvořili po svém. Pravda, nedočkavých zákazníků, kteří od půlnoci pospávají přede dveřmi obchodů, se v Česku nedočkáme − zaprvé by jim to bezpochyby nedovolil nějaký horlivý příslušník veřejných ochránců pořádku a zadruhé protože i dychtiví kupující vědí, že to není nezbytně nutné.

Česko je země cenově senzitivních zákazníků, což znamená, že co není levné nebo ještě lépe ve slevě, se neprodá. Kdo ovšem občas obchody projde, zjistí, že takřka nenajde období bez výprodejů. K tradičním sezonním slevám už před lety přibyly tradiční mezisezonní slevy. Do období mezi sezonní slevou a mezisezonní slevou by se zřejmě dala dát ještě třeba mezimezisezonní sleva, ale protože to napsané vypadá dost divně, obchodníci raději přistupují k nápisům typu výjimečná akce, akční výprodej, případně slevy u příležitosti narozenin příslušného obchodního domu. Výprodej běží prostě celý rok.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru