Prezident Miloš Zeman by si přál, aby byly výjimky z elektronické evidence tržeb (EET) specifikovány dříve. Zmatky v zavádění EET však nevidí, řekl v pátek na tiskové konferenci na závěr své cesty po Ústeckém kraji. Zákon bude podle svých slov hodnotit podle jeho přínosu pro státní rozpočet.

Možné změny v EET, které navrhl na středeční koaliční radě ministr financí Andrej Babiš (ANO), vyvolaly ostrou politickou debatu. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) Babiše kritizoval, že resort s návrhy přichází pozdě, nelíbila se mu ani forma jejich oznámení. Podle dalších kritiků doprovázejí zavádění EET zmatky.

"Já v tom zatím žádné zmatky nevidím, jedná se o konkrétní objem výjimek, pan ministr Babiš se domnívá, že babička, která prodává jablka, by neměla být zapojena on-line na centrální úložiště dat," řekl Zeman k návrhům ministra financí. Zároveň řekl, že EET by nemuseli využívat drobní podnikatelé, kteří mají roční limit příjmů 250 tisíc korun.

"Já si myslím, že je poměrně málo podnikatelů, kteří mají jen tento roční objem vykazovaných příjmů, ale samozřejmě bych si přál, aby ty výjimky byly specifikovány dříve, a nikoli průběžně v postupu projednávání této operace," poznamenal Zeman.

Dodal, že Babiše vezme za slovo, když ministr slíbil, že EET přinese jako celek do státní pokladny 18 miliard korun. "Budu hodnotit EET podle tohoto kritéria," řekl prezident.

Zákon o hanobení prezidenta jako protikuřácký zákon

K návrhu zákona proti hanobení prezidenta se Zeman staví neutrálně. Pokud by byl návrh schválen, nevetoval by ho, protože se cítí být ve střetu zájmů, řekl také v pátek na tiskové konferenci na závěr návštěvy Ústeckého kraje. Zeman ale neočekává, že by sněmovna normu projednala do voleb, které se uskuteční na podzim příštího roku.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Tento zákon nemohu vetovat, protože jsem prezident a byl bych v konfliktu zájmů," uvedl Zeman. Z obdobných důvodů podle vlastních slov nemůže vetovat ani protikuřácký zákon, je totiž kuřák.

"Jak pozoruji cvrkot kolem tohoto zákona a zejména běsnění naší mediální stoky, tak se domnívám, že minimálně do parlamentních voleb tento zákon nebude sněmovnou ani projednán," řekl v pátek prezident.

Zákon o hanobení prezidenta původně podepsalo 64 poslanců z řad KSČM, ČSSD, hnutí ANO a Úsvitu. Někteří poslanci ČSSD a ANO poté, co se od novely distancovali premiér a předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka a předsednictvo hnutí ANO, své podpisy stáhli nebo o tom uvažují. Odvolali je i zákonodárci za Úsvit.

Za veřejné hanobení prezidenta navrhují předkladatelé až roční vězení. Chtějí doplnit také přestupkový zákon. Postih by hrozil lidem, kteří by znevážili postavení prezidenta při výkonu pravomoci.

Předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek minulý týden vyjádřil přesvědčení, že by zákon omezil svobodu projevu, kterou garantuje Listina základních práv a svobod, a proto by byl protiústavní. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek řekl, že v případě schválení zákona by jeho strana podala stížnost k Ústavnímu soudu.