Akcionáři nejstarší italské banky Monte dei Paschi di Siena ve čtvrtek schválili plán vydání nových akcií v hodnotě pěti miliard eur (135 miliard korun). Třetí největší italská banka si musí obstarat nový kapitál, aby se mohla vypořádat s vysokým objemem špatných úvěrů a zůstala solventní, uvedla agentura Reuters.

Vedení Monte dei Paschi v červenci schválilo záchranný plán, který počítá do konce letošního roku se zvýšením kapitálu až o pět miliard eur a s prodejem nesplácených úvěrů, jejichž hrubý objem se zvýšil na 28 miliard eur. Předtím banka neprošla evropskými zátěžovými testy, v nichž byla označena za nejslabší evropskou banku.

Vedení finančního ústavu teď musí sehnat investory, což ale bude vzhledem k současné nejisté situaci v zemi obtížné. Investoři mají obavy zejména z referenda o ústavní reformě, které se bude konat příští neděli a jehož nezdar by mohl vést k pádu vlády a k nestabilitě.

Nový šéf banky Marco Morelli akcionářům řekl, že záchranný plán za svých 70 dní ve funkci představil více než 250 různým investorům, zatím ale od žádného nezískal pevný příslib podpory. Až po referendu se rozhodne ohledně své účasti ve zvýšení kapitálu nadace Monte dei Paschi, která měla kdysi banku pod kontrolou a v současné době v ní vlastní už jenom 0,7 procenta.

Pokud se bance nový kapitál získat nepodaří, bude potřebovat k přežití státní podporu. Podle nových pravidel Evropské unie o sanaci bank může bankovní instituci stát zachraňovat až poté, co na její problémy doplatí investoři. Zhruba 55 procent akcií banky vlastní drobní investoři. Největším jednotlivým akcionářem je ministerstvo financí, které v bance vlastní čtyři procenta.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Italský bankovní sektor je po poslední hospodářské recesi ve vleklé krizi. Italské banky jsou zatíženy nesplácenými úvěry v objemu 356 miliard eur (9,6 bilionu korun).

Monte dei Paschi zvyšovala v posledních dvou letech kapitál dvakrát a na řešení jejích problémů padlo už osm miliard eur (216 miliard korun). Akcie banky letos ve slábnoucích nadějích na záchranu ztratily zhruba 80 procent své hodnoty.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru