Už tři roky drží Česká národní banka (ČNB) korunu v umělém oslabení intervencemi na devizovém trhu. Bude-li ale ekonomika nabírat na síle, budou-li Češi víc utrácet a ceny stabilně porostou, intervenční režim příští rok skončí. Nejdůležitější ekonomické rozhodnutí nadcházejícího období, které ČNB už několikrát oddálila, učiní sedmičlenná rada, jejímž členem je od 1. července i ekonom Vojtěch Benda. Ve svém prvním rozhovoru pro domácí tisk nový centrální bankéř říká, že se firmy ani veřejnost nemusí bát. Ukončení intervencí bude předvídatelné a až k němu dojde, banka změnu oznámí.

HN: Současná prognóza ČNB předpokládá, že meziroční míra inflace dosáhne dvou procent, tedy úrovně, o kterou banka usiluje, v polovině příštího roku. V minulosti ale prognózy několikrát nevyšly. Jak moc jste si vy osobně jistý, že tentokrát se to podaří?

Mám velmi dobrý pocit z toho, že se už šest sedm měsíců prognóza naplňuje. Vyvíjí se v souladu s tím, jak se očekávání nastavilo na jaře. To je zásadní pozitivní posun proti předchozím obdobím, zejména proti roku 2015, kdy se hlavně v důsledku výrazně odlišného vývoje v zahraničí − nečekaného prohlubování poklesu cen výrobců − návrat k inflačnímu cíli odsouval dál a dál.

V článku se dále dozvíte

  • Člen bankovní rady ČNB Vojtěch Benda ve svém prvním rozhovoru pro domácí tisk říká, že až banka příští rok ukončí umělé oslabování koruny, razantní posílení to nepřinese.
  • Podle něj tento krok bude předvídatelný. Může ho ale zpozdit pomalé oživení v eurozóně a prodloužení programu prodeje dluhopisů ECB.
  • Benda by ale byl proti, kdyby se měl kurzový režim prodloužit o déle než dvě čtvrtletí. Vliv takového opatření by se už vyčerpal.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru