Uběhly dva týdny od chvíle, kdy indický premiér Nárendra Módí neočekávaně prohlásil, že nejčastěji používané bankovky o nominální hodnotě pět set (asi 186,5 koruny) a tisíc rupií (373 korun) pozbývají platnosti. Kdo bude chtít ty stávající vyměnit za nové (500 rupií a 2000 rupií), musí je uložit na účet do banky. Pokud ale uloží víc než 250 tisíc rupií (zhruba 93 tisíc korun), prověří si jej finanční úřad. Malý objem peněz (asi 5000 rupií) lze vyměnit za hotové peníze. Pro srovnání − celodenní pronájem řidiče s automobilem přijde na sedm tisíc rupií. Nebo jejich ekvivalent v britských librách. A řidič samozřejmě nic nezdaňuje.

V zemi, kde značná část populace nemá bankovní účet, kde se 98 procent transakcí provádí v hotovosti a kde v rušených bankovkách mají lidé 86 procent veškeré hotovosti, by za normálních okolností ztratil premiér oblibu voličů. V Indii, kde se Módí těší značné popularitě, stačí vysvětlení, že opatření má potlačit šedou ekonomiku a donutit lidi platit daně. Navíc už loni v červnu indické ministerstvo financí uvedlo, že udělá vše pro to, aby znepříjemnilo hotovostní platby, a podpořilo tak elektronické transakce.

V článku se dále dozvíte

  • Nejčastěji používané bankovky indické měny přestaly před dvěma týdny platit.
  • Indická vláda tak chce změnit ekonomické poměry v zemi, kde daně z příjmu platí jen dvě procenta obyvatel.
  • Premiér Módí ale podporu neztrácí. Indové přijali vysvětlení, že chce potlačit šedou ekonomiku.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru