Bank of China se stane první velkou bankou z Číny, která otevře pobočku v Srbsku. Předběžný souhlas už s tím vyslovila tamní centrální banka.

Plán předpokládá, že Srbsko bude pro Bank of China centrálou jak pro Balkán, tak pro východní a západní Evropu. Uvedla to v pátek agentura Reuters. Bank of China je čtvrtou největší bankou v Číně.

Koncem léta otevřela svou pobočku Bank of China i v Praze. V této souvislosti český premiér Bohuslav Sobotka v lednu řekl, že si dovede "představit Prahu jako sídlo čínských finančních institucí". Již dříve nabízel Prahu jako sídlo šéfům čínských bank. O tom, že by se Česko mohlo stát finančním sídlem čínských společností, se mluvilo i na nedávném čínském investičním fóru v Praze.

Čína v Srbsku posiluje ekonomickou přítomnost

Ekonomickou přítomnost v Srbsku si Čína upevňuje prostřednictvím více než dvaceti finančních a infrastrukturních dohod, včetně například projektů v oblasti obnovitelných zdrojů energie a výstavby dálnic.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

V dubnu koupila čínská společnost Hebei Iron & Steel Group za 46 milionů eur (1,24 miliardy korun) ztrátovou srbskou ocelárnu.

Čína expanduje na Balkáně i díky iniciativě Nová hedvábná stezka. Jejím záměrem je otevírat čínským firmám nové obchodní příležitosti v době, kdy domácí hospodářství zpomaluje.

Vlastníkem Bank of China je stát. Banka má více než 600 poboček ve 43 zemích a regionech.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru