Řecká vláda převedla pět procent akcií telekomunikační skupiny OTE na privatizační agenturu HRADF, čímž otevřela cestu k jejich prodeji. Vláda to v pátek oznámila ve svém věstníku.

Prodej pěti procent OTE by podle aktuální ceny akcií podniku Aténám vynesl zhruba 216 milionů eur (5,8 miliardy korun), uvedla agentura Reuters.

Minulý měsíc cestu k prodeji podílu uvolnil parlament tím, že zrušil své právo veta nad změnami v dohodě mezi státem a hlavním akcionářem OTE. Tím je německá skupina Deutsche Telekom, která v OTE vlastní 40 procent a firmu také řídí.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Stát má v OTE deset procent, zbytek jsou volně obchodované akcie. V rámci loňského třetího záchranného programu pro Řecko Atény věřitelům slíbily uskutečnit rozsáhlý prodej státního majetku, včetně poloviny státního podílu v OTE.

Agentura HRADF teď musí najmout k prodeji OTE poradce. Deutsche Telekom má právo odmítnout kupní nabídku jakéhokoliv zájemce.

OTE je druhá největší veřejně obchodovaná společnost v Řecku a její tržní hodnota činí asi čtyři miliardy eur. Firma podniká rovněž v Rumunsku a v Albánii.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru