Na vybraných pobočkách České spořitelny vybralo za necelý měsíc do pátečního dopoledne 2542 klientů ERB bank 2,95 miliardy korun. Peníze si vybrala téměř polovina klientů, která dostala 84 procent částky určené k jejich výplatě. Zbývá vyplatit ještě 579 milionů 2869 klientům. V pátek to uvedla Pavla Kozáková z tiskového oddělení ČS.

Česká národní banka 11. října oznámila, že ERB bank není schopna dostát svým závazkům. Výplaty klientům zahájila ČS 20. října. Dne 24. října ČNB bance odňala licenci. Hlavními důvody byly nefunkční řídicí a kontrolní systém banky a nákup dluhopisů v rozporu s právními předpisy. Nárok na výplatu náhrady vkladu má přes 5400 klientů ERB bank, kteří mají celkem pojištěné vklady 3,53 miliardy korun.

Průměrný vklad na klienta podle Garančního systému finančního trhu (GSFT) mírně přesahuje 650 tisíc korun. GSFT eviduje 86 takzvaně nadlimitních vkladů, které v den vydání oznámení ČNB přesáhly 100 tisíc eur (2,72 milionu korun). V součtu jde o téměř 47 milionů korun. Tyto peníze přesahující limit pojištění vkladů budou představovat pohledávku klientů za bankou, protože nejsou pojištěné GSFT.

Banka s ruským kapitálem ERB bank se zaměřovala hlavně na financování českého exportu do Ruska, ale poskytovala i běžné bankovní služby. V ČR má pobočky v Praze a v Karlových Varech. ČNB udělila licenci ERB bank, dříve známé pod názvem Evropsko-ruská banka, v roce 2008. Bance tak dala právo působit po celé Evropské unii. Šlo o první ruský finanční ústav, který od rozpadu bývalého Sovětského svazu získal novou licenci v zemi EU.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru